člen České hiporehabilitační společnosti

Leden 2009:   První měsíc nového roku byl spíše odpočinkový – koně pracovali sporadicky, velké mrazy se střídaly s náhlou oblevou a všichni si museli dávat pozor na ledovou pokrývku, která komplikovala chůzi nejenom nám, ale hlavně koním. V sedlovně se nainstalovaly nové regály, takže plno věcí na koně má své stálé místo. Rozmary počasí bohužel nepřežilo několik slabších zvířátek – malé koťátko a také kůzlátka a dokonce dospělá koza, pravděpodobně kvůli nějaké infekci, na kterou ani antibiotika nezapůsobila. Naopak aktivitou hýří pejsci, štěňátka Kimík s Edíkem hrozně rostou a malí darebáci Vendelín a Scooby je naučili podlézat plot a utíkat za dobrodružstvím. Neonek stále likviduje, co mu přijde do cesty, takže noc a chvilky, kdy není nad ním dohled, musí trávit zavřený v boxe. Laurena, která v plné svěžesti 18.ledna oslavila 19.narozeniny, podstupuje terapii na uzdravení poškozených kopyt, konečně ji už netrápí podkovy a kopýtka jí v týdenních intervalech upravuje „pedikérka“ Klára z Kolové. Vydali jsme se také na návštěvu do Svatošek, kde si Lenka s Jirkou chtěli vybrat koníka pro rekreační ježdění. Nakonec zůstalo jenom u mazleníčka s koňmi v ohradě.

Únor 2009:   Řádí chřipky, takže jsme vyhlásili více méně odpočinkové období. Koně šetří energií a zahřívají se žvýkáním sena. Když náhodou vyleze sluníčko, hned pookřejí a dovádějí spolu, především Zorek s Lukášem si hrají jako malí kluci.

Březen 2009:  Jestliže byl únor poklidným měsícem, o březnu to už neplatilo. V pátek 6.března přišla Hance na mobil SMS zpráva od souseda: "Sedím v kuchyni, piju kafe, koukám z okna a po cestě skáče klokan..." Tím byla nastartovaná lavina událostí, které se během jediného dne seběhly. Nikdo nevěděl, kam náš klokánek odskákal (někdo tvrdil, že už čeká na nedalekém letišti k odbavení do Austrálie) a protože je plachý, sotva nechá člověka, aby se k němu přiblížil, natož ho chytil. Když Hanka pospíchala do areálu, aby zjistila, kudy se mu podařilo prchnout, čekalo ji tam další nemilé překvapení. Koně přes noc zase probourali ohradník a občerstvovali se u stohu z balíků sena. Ty ale pod tíhou rozmrzající vody a také koňských tlamiček nevydržely a zbortily se. Ve škvírce mezi nimi uvízl Zorek. Jak ho Hanka v tom vězení viděla, volala rovnou veterináře, aby přijel a píchnul mu uklidňující injekci, protože by si ve zmatku mohl ublížit. Zorek ale s žádnou panikou nepočítal, vyškrábal se na povalené balíky a s lehkostí kamzíka po nich pomalu přešel k místu, kde mohl bezpečně seskočit na zem. Klokánkovým útěkem trpí ovečka, která na něj byla hodně fixovaná. Neustále ho volala a tak aby se jí tolik nestýskalo, jsme jí do výběhu dali Neona. Ten okamžitě vymyslel lumpárnu - začal ji honit. Bez přestání. Když už se únavou odmítala hýbat, skákal vedle ní i nad ni a vyhazoval zadníma. Ovečka nečekaný tělocvik zvládla, ale druhý den jsme ji raději převedli k rozumnějším kozám... Březen je u nás měsícem narozeninových oslav. Slavili Zorek, Beník a Magnum.

Duben 2009:   Dubnovou akcí číslo jedna byl dvoudenní kurz přirozené komunikace se Zuzkou Prokopovou, vypsaný pro partu domácích – zúčastnily se děti, dorost i dospěláci se všemi koníky kromě Beníka a Laureny. Krásné počasí k nám spoustu návštěvníků, také hipoterapie se rozjela na plné obrátky. Od konce měsíce máme nové přírůstky do minizoo – dva syrské a dva džungarské křečky a také bílou samičku morčátka, kterou Pája pojmenovala Růženka kvůli jejím červeným očkám. Bohužel se nezalíbila našemu strakatému samečkovi Oříškovi a tak musela opustit společnou klec a jsou každý zvlášť. Podél stěny výběhu byly položené palety a na ně přestěhované balíky sena tak, aby byla údržba výběhu co nejsnadnější. 27.dubna se všem koníkům strouhala kopyta.

Květen 2009:   Hned na začátku měsíce byla natažená elektrika v celém areálu, takže máme šanci, že koně budou více respektovat ohradník a nebudou podnikat nepovolené výlety mimo něj. 5.května k nám přijela na dožití 13.letá fenka německého ovčáka Bára – je moc milá, veselá a ráda se mazlí. Tak jako všichni u nás, má velký apetit a dokáže schroupat všechny housky připravené v krmení pro koně. Všichni koníci si prošli každoročním povinným očkováním bez jakéhokoliv stresu – pěkně na volno ve výběhu během chroupání trávy a injekci ani necítili. Od poloviny květná máme další zvířátko, které nejde přehlédnout. Tedy spíše necítit. Vojta Burák je krásný sameček kozla burského a vypadá, jako by byl zkřížený s muflonem. Je zvyklý na koně, chvilkami to vypadá, že sám sebe taky považuje za koně, protože když ho od nich odvádíme, stávkuje a odmítá se hnout. A je strašně ukecaný… Předposlední  i poslední květnový víkend jsme strávili ve společnosti naší dvorní „psycholožky pro koně i lidi“ Zuzky Prokopové, nejprve přijela ona k nám na druhý kurzík o přirozené komunikaci a zároveň si odvezla Magnuma a Bleska (a Jirku)  na brněnsko do Předklášteří, aby se tam připravili na závody, které na Ranči Loučka pořádala víkend následují. Ve čtvrtek se za nimi vydala Hanka, Pavlínka a Lucka Řeřichová (která odjezdila Bleska) a v pátek potom Lenka Špánová s Marcelou Doležalovou. Ta zase pořídila pěkné fotky z akce. Do jedné z klecí přibylo nové zvířátko – krásná činčila.

Červen 2009:   června to vypadalo na všední slunečný den - psi si hrají, Magnum s Pavlínkou pracují ze země, Laurena si běhá svoje soukromé dostihy. Všechno změnil Blesk, který se v naší nepřítomnosti rozhodl přeskočit ohradník pod proudem, aby rozboural voliéru pro hlodavce a pustil některá zvířátka na svobodu. Za trest dostal samotku - výběh, kde býval klokan (také než vzal nohy na ramena...). Celé odpoledne byl hodný, až podivně hodný. To jsme netušili, že vymýšlí způsob, jakým se dostat z vězení ven. Našel ho - odsunul dřevěné desky, které zakrývaly nevelkou díru podél plotu a povedlo se mu tím prolézt! A začal řádit po areálu - při nahánění názorně předvedl, že si z ohradníku pod proudem nedělá vůbec nic. Navíc se naši miláčci postarali o noční poplach, když se Neon, Blesk, Gordon, Magnum, Lucy a samozřejmě kozel Vojta vydali proraženým ohradníkem na průzkum stanovického okolí. Místo sladkého spánku uprchlíky naháněla Hanka s manželem po silnici, vedoucí do Březové. Nejdelší útěk se podařil Vojtovi, kterého ráno dovedl zpátky soused. Prý spolu i posnídali… Máme několik nových zvířátek – máme zrzavé morčátko Mimi (zachráněné před jedním malým dětským tyranem!), syrské křečky, rodinku džungarských křečíků, Pavlínka si dovezla strakatou potkaní holčičku. Moc se nestihli zabydlet osmák a pěkný černý syrský křeček – osmáka některé z dalších zvířat pustilo na svobodu a my ho už nenašli, nezbedný křeček se zase jako kouzelník dokázal protáhnout mřížkou klece. Králíček Skvrnka také získal nedobrovolně svobodu, bohužel ne na dlouho. Predátorů na něho mimo bezpečí voliéry čekalo více než dost… Nekonečná je také snaha o zkrášlení areálu – když Hanka vysází kytičky, zanedlouho jí je okoušou kozy (když se jim náhodou podaří utéct) nebo zničí psi a tak se sází znovu a znovu…Neon má novou frizúru – nikoliv od kadeřníka, ale pravděpodobně od koz, které se mu pomstily za to, že je neustále vyhání z přístřešku, kde jim ujídá seno. Podaly si ho a oždibaly mu kštici, hřívu i ohon. Kozel Vojta si zase sjednal pořádek tím, že si hned vedle brány prorazil v pletivu díru, kterou si chodí ven a zase dovnitř pokaždé, kdy se mu zachce. Naší demoliční četě se opravdu daří – Blesk neustále ničí ohradník v areálu i na pastvině, pravidelně utíká i od koní z výběhu, aby si potom jako samorost vykračoval po cestičce tam a zpátky.  Neon se zaměřil na výstavku fotografií v hale a během chvilky dokázal z nástěnky sundat fotky i se špendlíkama.

Červenec 2009:   Blesk vymýšlí dál lumpárny, pravidelně protrhává ohradník a jeho zásluhou tak koně podnikají dobrodružné vycházky po vsi a okolí. Navíc v hale zdemoloval klec s pískomilem a křečkama a pustil na svobodu mámu od čerstvě narozených, holých a ještě slepých mláďátek. Neon nezůstal pozadu, napadlo ho třeba vlézt do ohrádky pro králíky a vypást jim jetel. Protože je Blesk nepoučitelný a trpělivost pomalu všem docházela, byl zakoupený pevnější ohradník, který by Bleska likvidátora zastavil.

Srpen 2009:   Nový ohradník zapojen a my čekali, co to způsobí. Po chvíli ho oba (Blesk, Neon) stejně podlezli, i když dostali ránu od elektriky. Ale nakonec tohle upozornění zapůsobilo... Teď už 3 řady pásky ukotvené v silných sloupcích prorážel jenom kozel Vojta Burák a tak je za trest v malém výběhu s kozama. Narodilo se nám plno křečků a také 2 krásná morčátka od zrzavé Mimi. Šedobílý králíček Filípek na několik dní odjel na námluvy ke králičí slečně Terezce do Kolové a prý se moc snažil... Zorkův bláznivý nápad dostat se ze zavřeného boxu, který proskočil, naštěstí skončil jenom škrábancema. Klárka nám pomáhá s úpravou kopýtek a tak se do její péče postupně dostávají všichni koníci. V půlce měsíce naše stádečko rozšířil maličký poník Karel. Také k nám zavítal pan veterinář a měl plné ruce práce - zjistit, proč Laura kulhá, prohlédnout Kimovu zadní nohu, kterou si pochroumal při hře s bráškou, odebrat vzorky trusu Faraona, který má stále průjem a hlavně zašít Karlíka, kterého ve výběhu napadl cizí volně pobíhající pes. Koně si opět udělali neplánovaný výlet až do Nových Stanovic, tentokrát za velení Vojty Buráka.

Září 2009:   4.září jsme se s koníky Lucinkou, Bleskem a Neonem (a z Medového ranče s Foxem) zúčastnili oslavy, kterou pořádala nemocnice v Ostrově. Zájem dětí o svezení neměl konce, neustále se tvořila dlouhatánská fronta a nás nakonec zachránil vytrvalý podvečerní déšť.. Díky pozornosti Kristýnky jsme zjistili, že nás navštívili nežádoucí lidé, kteří patří do známé party zlodějů koní z Kladrub u Teplé. Přijeli v přepravníkem, dokonce se přišli podívat až k areálu. Tomuto závažnému problému se věnujeme, nemáme zájem, aby se nám kdokoliv z koní ztratil a putoval za hranice, kam ukradená zvířata většinou vozí... Ani raději nepíšeme, kam přesně. To je hodně smutné. O praktiky těchto lidí a jejich opětovné účinkování se začala zajímat také celostátní televize. Samozřejmě jsme udělali vše pro větší zajištění a přísnější zabezpečení nejenom koní, ale celého areálu. Ale abychom nepsali pouze o lidech zlých a bezcharakterních, tak jednou z milých zpráv je, že jsme začali spolupracovat se Šárkou Němečkovou – známou propagátorkou přirozených principů vzájemného vztahu mezi člověkem a koněm. Bude nám pomáhat v jezdecké školičce i při seminářích. Na dobu plískanic a bláta jsme se připravili nahrnutím štěrkové cestičky od brány až k hale. Ze zvířátek do nových přírůstků patří činčilky, křečci a potkánek. 25. září byla Hanka s Pavlínkou v Oltyni (dřívější domovina Faraona) na křtu nové knihy o frísech a setkaly se tam také s bratry Rodenovými. 28.9. postihla Faraona lehčí forma křečové koliky (změna žrádla), dostal injekci a večer už byl zcela v pořádku.

Říjen 2009:   2.října k nám přijel v pořadí dvanáctý koník – krásný žlutý valášek plemene welsh part bred jménem Stripe. Kurzy se Šárkou se začínají rozjíždět, nejprve 18. října pro naše koně a lidičky, o týden později pro veřejnost a společnost Šárce tentokrát dělal její arabský valášek Gabor. Blesk pokračuje ve svých zlobivých aktivitách, opětovně několikrát protrhl velký výběh a odvedl ostatní koně na procházku vesnicí. 17.října se zrzavému morčátku Mimi narodila 4 mláďátka, ale přežilo jenom jedno stejně zbarvené. Podíleli jsme se na natáčení televize o nekalých praktikách zlodějů koní. Z nových zvířátek je u nás beránek a krémově zbarvený syrský křeček.

Listopad 2009:   Všeobecně můžeme listopad označit za měsíc utíkačů. Nejenom kvůli nečekané návštěvě zpočátku měsíce, kdy se k nám přiřítilo stádo 9 appaloos ze sousedního statku (o tom píšeme více v sekci „Z našeho deníčku – Události v obraze“), ale neustále prchali Laurena, Blesk a Magnum. Ten dokonce zvolil tvrdší taktiku, když jsme zpevnili vchod do výběhu, tak jednoduše vyvrátil sloupky a položil celé hrazení. Pozadu nezůstávali ani Kim s Edíkem, takže Hanka přistoupila k razantnímu řešení – obehnala celý areál elektrikou, psi dostali obojky a hlídají Hipocentrum ve volnosti. Také koně už sekají dobrotu, protože silnější proud v ohradníku je slyšet, natož cítit na těle…. Na konci měsíce jsme museli našim hladovcům, kteří zlikvidovali celkem na 80 balíků sena, nechat dovést další. A to zima ještě pořádně nezačala… Také se na nás přijel podívat pan doktor Štekl – na Laurenčiny a Ferdíkovo problémy.

Prosinec 2009:   od počátku měsíce vydatně pršelo, z výběhu se pomalu stávala aréna na bahenní zápasy. 8.12. si Zorek něčím ostrým poranil levé oko, naštěstí se vše v několika málo dnech po aplikaci mastičky urovnalo. Hned po vánočním posezení pro naše klienty, kamarády a přátele v pátek 11.12., kde si pod stromečkem se živým betlémem (naše kozí farma) vyzvedli dárečky a zazpívali koledy, naráz umrzlo a koníci (i my) museli dát pořádný pozor na chůzi. Od půlky měsíce mrazy zesílely a zmrzlo vlastně všechno – voda v nádržích i v boxech, olej do krmení i vitamínové preparáty. Koně více šetří pohybem, většinou postávají a uždibují seno.

30.04.2012 11:58:04
hipopaja
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
Editace stránek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one