člen České hiporehabilitační společnosti

29. května 2010 jsme se zúčastnili Dětského dne na faře v Chodově. Lucinka a Stripe povozili na 50 nadšených dětí a našel se i čas na opečení buřtíků… Více informací o farnosti najdete zde: http://farnostchodov.webnode.cz/o-nas/

Den dětí fara Chodov

Den dětí fara Chodov

Den dětí fara Chodov

Den dětí fara Chodov

Pravou koňskou lásku nám loni předváděli naši vysloužilí plnokrevníci Beník a Laurena (než mrška dala přednost načepýřenému vlasáči Faraonovi). V jejich stopách nyní kráčí jiní dva.

Od prvního dne, kdy k nám přijela kobylka Pája, máme o zábavu postaráno. Nejen kvůli její paličatosti, nelibosti nechat se na noc zavřít do boxu, tzv. „salámismu“ (skoro všechno jí je jedno) a zálibě v protrhávání ohradníků (svými destrukčními nápady mnohonásobně předčí svou předchůdkyni Laurenku).

 

Díky ní je velkým hrdinou náš malý Karlíček. Zamiloval se do Páji až po uši a chrání si ji před každým. Občas se sice chová jako miminko (zkouší mlíčko z jejího vemínka), ale když se k ní přiblíží některý z koní, stane se z něho rázem udatný a odvážný rytíř. Nerespektuje zákony nadřazenosti a i když je až na samém konci hiearchie stáda, má tolik odvahy, že si Páju brání i před šéfem Gordonem i podšéfem Magnumem. V jeho malé hlavičce mu asi ani nedochází (a nebo na to chytře spoléhá), že žádný z velkých koní nemá v úmyslu mu v bitkách ublížit, protože oni si určitě uvědomují, že by jeho troufalost mohli snadno potrestat. Nepoměr jejich sil je nepřehlédnutelný. Většinou ho berou s nadhledem, možná ho i chápou. Například na obra Gordona chudáček Karlík vůbec nedosáhne. Natož, aby ho svými kopýtky zastrašil.

 

Tenhle mrňous má velké upřímné srdce a obrovský cit. Je to naprosto úžasná podívaná. A něco podobného se dá sledovat jen ve stádě, které funguje podle přírody. Naši koníci to dokazují.

 

Více fotek na:

http://laurena.rajce.idnes.cz/Hipocentrum_Pa-Ja_20.5.2010_Majova_laska/

 

Občas se Karlík chová jako miminko

Občas se Karlík chová jako miminko

Malý nebojsa válčí s Faraonem

Malý nebojsa válčí s Faraonem

Zahání Magnuma

Zahání Magnuma

Karlík odvaha

Karlík odvaha

Ani Faraona k Páje nepustí

Ani Faraona k Páje nepustí

... někdy se přece jen trochu bojí...

... někdy se přece jen trochu bojí...

Pája v Pá-je - obrázek

Pája v Pá-je - obrázek

Od 18. května zvětšila naše stádečko roční chladnokrevná kobylka z ostřetínského chovu. A proč si tuhle krásnou budoucí hipoterapeutku Hanka vybrala? Prý se tehdy (to ještě byla ve stádě se svou maminkou) přišla pomazlit jako první a hlavně - jmenuje se PÁJA. Je to mimino jak se patří, koně ožužlává a nejvíce se zalíbila malému Karlíkovi. Ten bez ní nechce udělat ani krok.

fotky z prvního dne:

http://laurena.rajce.idnes.cz/Hipocentrum_Pa-Ja_19.5.2010_kobylka_Pajinka/

29. dubna 2010 se vydala Hanka s Jirkou a koníky Lukášem a Lucinkou do ostrovské nemocnice na zkušební terapii pro psychiatrické oddělení. O svezení na koni nebo pomazlení s nimi byl veliký zájem a naši terapeuti přijeli domů s příjemnými pocity. Opět byli někomu a někde hodně užiteční. 

po příjezdu z Ostrova

po příjezdu z Ostrova

po příjezdu z Ostrova

po příjezdu z Ostrova

po příjezdu z Ostrova

po příjezdu z Ostrova

S něčím podobným, jako vidíte na fotkách, se jistě mnoho koňařů i řidičů již setkalo. Pro obě skupiny stresová a nebezpečná situace. Koníci ze statku nedaleko nás se občas na výlet vydají, ostatně celá parta k nám dorazila třeba v listopadu 2009. Na provoz na silnici jsou zvyklí, takže se naštěstí protijedoucích aut ani jedoucích za nimi nebáli a nepanikařili. Nastala by totiž dost nepříjemná situace, která mohla skončit zraněním nebo zmuchlanými plechy. Tito uprchlíci si v klidu prošli celou hlavní silnici vedoucí Stanovicemi a na křižovatce u bistra spořádaně odbočili doleva a vydali se směrem na Kolovou, kde byli (snad rychle) odchyceni a dovedeni do svých stájí.

koníci na silnici

koníci na silnici

koníci na silnici

koníci na silnici

koníci na silnici

koníci na silnici

7. ledna 2010 odpoledne se po dlouhém čekání narodila naší Líze a Vojtovi Burákovi strakatá dvojčátka, kozlík Matěj a kozička Viki. S počátečními potížemi s Lízinčiným vemínkem nám pomohl pan doktor a mrňouskové už si na mateřském mlíčku sami pochutnávají. Záběry krátce po porodu nafotila Lucka Pravdová.

kuzlata.JPG
kuzlata1.JPG
kuzlata2.JPG
Nečekaná a hlavně překvapivá návštěva - to bylo páteční odpoledne a následně také celý podvečer. Přes silnici vedoucí na Nové Stanovice přešlo 9 appaloos včetně hříbátek a po louce si to namířili přímo k našim koním. Ti byli ve výběhu v areálu, takže naštěstí nedošlo k žádné potyčce. Zvědavě se čichávali přes plot. Naštěstí jsme odhadli správně šéfa stáda a nasměrovaly jsme ho společně s celou jeho rodinkou do venkovního výběhu. Dvěma koním se ho podařilo protrhnout a utekli opodál, po chvíli se ale vrátili zpátky k ostatním. Celí vykulení, zpocení, ale také hodně zvědaví za dohledu Pavlínky  (která pohotově zajistila fotky a Anežky počkali, až si je (teprve po několika hodinách) jejich majitelé ze statku na okraji vesnice odvedou domů.
appa2.jpg
appa4.jpg
appa3.jpg
appa6.jpg
appa5.jpg
apa5.jpg
Krátce řečeno - samá lahůdka. Pochutnávají si všechna zvířátka, pro každé se najde něco vhodného na zub. Velice děkujeme.
globus.JPG
globus1.JPG
globus2.jpg
globus3.jpg
globus4.jpg

Někteří rodiče určitě znají ten pocit, kdy jedno dítko žárlí na to druhé. Dělají si vzájemně naschvály, pošťuchují se, v horších případech dokonce zdánlivě nenávidí. Většinou ale léty a zkušenostmi pochopí, že všechny šarvátky byly zbytečné, protože se vlastně mají rádi a patří k sobě.

Žárlivost bohužel není jen výsadou lidí. Podobně se (bez jednoho měsíce) celý rok chovala setřice Bára ke kobylce Laureně. Cítila, že ji panička miluje úplně stejně a bála se. Tak moc, že Laurenu od prvních dní totálně ignorovala, odmítala jakékoliv seznámení, natož projev kamarádství. Barča u koní vyrůstala, má je raději než mnohé psy, jsou pro ni od malička důvěrní velcí kamarádi a všem projevuje náklonnost. Jenom Laureně ne.  Prostě celou dobu dělala, že ten zrzavý kopytnatý vetřelec neexistuje. Až na začátku října 2009 uznala, že si tím vůbec nepomůže a přehodnotila svůj postoj k ní. Tím, že si Lauru nebereme domů, kde je královnou Barča, že s námi nespí v posteli a nebude Barunce ujídat z její misky, ji přijala do rodiny. Z holek se konečně staly kamarádky, nechybí spousta něžných pusinek, kterými Bára tak ráda vyjadřuje koníkům přízeň a spokojeně spolu cupkají po výběhu.

 

Fotky z onoho průlomového dne 4.10.2009:

http://laurena.rajce.idnes.cz/Bara_s_Laurenou_-_Hipocentrum_Pa-Ja_4.10.09/

Laurena a Bára 4.10.09

Laurena a Bára 4.10.09

Laurena a Bára 4.10.09

Laurena a Bára 4.10.09

Laurenku přijel 2.srpna navštívit a hodně zdravíčka jí do dalších let popřát také její někdejší jezdec Ivan Kub. Holt na 24 společných startů se jen tak nezapomíná. I v jejich případě šlo o třináctileté odloučení. Jsem moc ráda, že se i této milé návštěvě líbilo místo, kde Laurenka tráví důchod. 

A pouhou hodinku po odjezdu z Hipocentra se Ivan – tentokrát už jako trenér - radoval z vítězství své svěřenkyně v úvodním dostihu dne na karlovarském závodišti.

Ivan a Laurena v Ceně Jockey Clubu 1996

Ivan a Laurena v Ceně Jockey Clubu 1996

Ivan s Laurenou v tréninku

Ivan s Laurenou v tréninku

Ivan a Laurena 2.8.2009

Ivan a Laurena 2.8.2009

Ivan a Laurena 2.8.2009

Ivan a Laurena 2.8.2009

Ivan a Laurena 2.8.2009

Ivan a Laurena 2.8.2009

Ivan a Laurena 2.8.2009

Ivan a Laurena 2.8.2009

Ivanovo vítězství o hodinu později ....

Ivanovo vítězství o hodinu později ....

Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
Editace stránek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one