člen České hiporehabilitační společnosti

Návštěva chiropraktičky MVDr.Žežulkové

Ve středu 10.listopadu 2010 nás navštívila paní MVDr. Zuzana Žežulková z Prahy, zkušená koňská chiropraktička odhalující potíže se zablokovanými zády, které bývají důvodem ztuhlosti, neochoty, špatně neseného hřbetu i krku, kulhání nebo vyhazování. Jejími pacienty se stali FARAON a GORDON. U obou koní se podezření na blokaci páteře potvrdilo a k naší radosti se každému po necelé půlhodince díky zásahu paní veterinářky výrazně ulevilo. A hlavně se dostavily okamžité účinky. Faraon vyklenul hřbet, snížil krk a co jsme u něho dosud neviděli – dokázal se zubama podrbat na slabinách. Gordon přestal tahat zadní i přední nohy a byl schopný v kroku i klusu překonat bez zakopnutí kavaletu.

Chiropraxe  (informace použité z časopisu Svět koní 7/2009):

Manuální přírodní léčebná disciplína, která se snaží o nápravu mechanického poškození pohybového aparátu (především kloubů a páteře) a následků, které tímto poškozením byly vyvolány. Může také ulevit při chronických bolestech hlavy (kvůli napětí krčních svalů). Chiropraxe se využívá také při sportovních zraněních nebo po haváriích (tím je ale myšleno třeba pád, hrou ve výběhu, prudkými otočkami atd.) a pomoci může mj. při natažení svalu, vazů, šlach, vyvrtnutém kloubu či náhlém nekontrolovatelném pohybu hlavy a páteře. Chiropraxe jako terapeutická metoda není založena na používání léčiv a chirurgických zákroků, je pouze nezávislým oborem klasické medicíny. U pacienta neléčí jen konkrétní postižené místo, ale celkově. Obnovení pohyblivosti kloubů a páteře a odstranění bolesti reflexně zajistí rovnováhu v celém organismu, protože dojde k zprůchodnění nervového systému jako celku.

Příklady nejčastějších problémů, které chiropraxe řeší:

  • nejčastěji zablokovanou krční páteř i v křížové oblasti (jako u lidí, že?)
  • příčiny kulhání (nesprávné kování, úraz šlachy, kloubní onemocnění, špalkové kopyto)
  • příčiny kolik – opakovaných zácpových (zablokování posledního hrudního obratle)
  • reprodukční poruchy u klisen (mezi 1. a 2. bederním obratlem je vaz, na kterém visí vaječník …)
  • a samozřejmě problémy způsobené jezdcem (pokřivení koně vlivem jezdce, př. nestejně působící holeně) a v důsledku nesprávného sedlání

Uvítali jsme nabídku paní doktorky na předvedení protahovacích a uvolňovacích strečinkových cviků, kterými můžeme koníkům protáhnout záda a nohy. Těšíme se tedy na její další milou návštěvu.

 

Ukázka práce MVDr. Z. Žežulkové na odkazu:

http://equitv.cz/veterina/2010/6/22/videa/konsky-strecink-aneb-co-je-dobre-delat-pred-jizdou/

pacient Faraon

pacient Faraon

pacient Gordon

pacient Gordon

Gordon po terapii

Gordon po terapii

11.11.2010 08:04:38
hipopaja
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
Editace stránek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one