člen České hiporehabilitační společnosti
FARAON odešel - obrázek

FARAON odešel - obrázek

19.června 2009 k nám jako v pořadí desátý koní přijel z Oltyně tehdy devítiletý valášek FARAON. Krasavec mezi krasavci, naše černá perla. Brzy nás přesvědčil, že výstavy týkající se královského plemene vyšlechtěného v severním Holandsku, mu k srdci nepřirostly. Nejraději totiž o svoji srst pečoval válením. Obecná charakteristika fríského koně na Ferdu platila stoprocentně. V odborných publikacích najdete: „Dlouhá hlava s inteligentním výrazem a vyjadřuje veselou, ochotnou a milou povahu.“ Ano, přesně tak si ho budeme navždy pamatovat. Takový on byl.

Nepřišel k nám ve zcela bezchybném zdravotním stavu. Lepší období se pravidelně střídalo s tím horším. Hanka pro jeho spokojenost a zdraví udělala maximum. Po nejrůznějších vyšetřeních vyzkoušela veškeré dostupné metody. Speciální krmení, vitamíny, potravinové doplňky. První velké varování přišlo na sklonku roku 2009, kdy musel být dokonce hospitalizován na brněnské klinice. Provedená vyšetření ani následná doporučení nevymítily jeho problémy úplně. Další slabší chvilku si vybral v prvních měsících letošního roku. Slábl a viditelně nebyl v síle. Nepomohly žádné rady ani kouzla a zázrak, ve který všichni doufali, se nestal.

Koně přicházejí a odcházejí. Takový je koloběh života. Ale je-li jeden takový život zmařený kvůli lidem, nejde se s tím smířit. Faraon doplatil na ty nejhorší lidské vlastnosti – zbabělost, hamižnost a lhostejnost. Pro Hanku a její nejbližší byl Faraon členem rodiny. To bylo bohužel úplně jedno lidem, kteří o jeho zdravotním handicapu spojeným s nevyléčitelnou nemocí věděli. Nikdo z nich nebyl ochoten cokoliv říci. Jen proto, aby se navzájem kryli. Přitom stačilo tak málo a Faraon mohl žít déle. Selhání ledvin, které se naplno projevilo až v posledních dnech, se s předstihem dalo předejít. Třeba tím, že by mu byla do krmení pravidelně podávaná draselná sůl! Taková pomoc přišla, bohužel pozdě, až od pana ing. Filipa Ermise, uznávaného odborníka na fríské koně, který měl Ferdu v úplných začátcích v tréninku. Faraon do koňského nebe odcválal 6.března 2012.

Ferdíku, takový osud sis nezasloužil a tak tě za všechny prosíme – nevzpomínej tam nahoře na lidi ve zlém. Nejsou všichni takoví….

 

Střípky z Ferdovo života v albu:

http://laurena.rajce.idnes.cz/Faraon_memory_2000_-_6.3.2012

07.03.2012 10:54:22
hipopaja
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
Editace stránek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one