člen České hiporehabilitační společnosti

ANTARES – kůň pro zlatého boha

ANTARES – kůň pro zlatého boha - obrázek

ANTARES – kůň pro zlatého boha - obrázek

V půlce července 2012 se naše stádečko rozšířilo o příslušníka vzácného plemene Akhal Teke. Výjimečnost hřebce Antarese vám přinášíme prostřednictvím webu Sdružení Lakmus Teke Star, farmy Kvaštov u Sedlece – Prčice, okr. Benešov, odkud pochází.

 

První fotky Antarese u nás: http://laurena.rajce.idnes.cz/Antares_26.7.2012/


Historie akhaltekinských koní

Jedná se o  jedno  z  nejstarších  plemen.  Akhaltekinští koně  jsou nejčistšími potomky Íránského a Perského koně. Odolnost, vytrvalost a tvrdost, to jsou vlastnosti, díky nimž přežili tvrdé podmínky života v poušti. Pohyb na dunách vytvořil u akhaltekinských koní specifické příjemné chody, díky nimž jsou dnes velmi žádaní na drezurních kolbištích. Kořeny rodokmenu akhaltekinského plnokrevníka sahají do období 2 - 3 tisíc let před naším letopočtem. V dnešní době se akhaltekinští koně chovají především v Turkmenistánu, v Rusku, Uzbekistánu a chov se rozšiřuje i do USA a Evropy. Celkový současný počet je odhadován na 6000 ks. Samotný Turkmenistán pak koně prohlásil národním bohatstvím, uvalil embargo na jejich vývoz a pokud je neprodává za milionové hodnoty, tak ze země mohou pouze jako vládní dar hlavě jiného státu např. anglické královně.

Akhaltekinský kůň vyniká osobitým kouzlem, exteriérem a typem. Typické vnější znaky jsou - střední hlava rovného profilu, štíhlá v nose, velké, výrazné oči, větší pohyblivé uši. Krk je dlouhý, štíhlý, rovný, nízko nasazený, kohoutek vyšší, prsa ne příliš široká, rovněž hrudník není zvlášť hluboký. Hřbet je delší, dlouhá pánev pevně nasazená. Končetiny delší, štíhlé, úzce postavené, větší kopyta. Srst krátká, přiléhavá, lesklá, kůže jemná. Barva srsti je různá, nejcennější je plavé zbarvení s nazlátlým leskem. Jeho psychika je ovlivněna specifickým vztahem k člověku. Je oddaným, citlivým a moudrým společníkem. Každý  kůň  byl  vychováván  samostatně  od  útlého  věku  a byl  krmen pouze z ruky svého pána. Od otce k synovi se předávalo tajemství jeho chovu se jmény rodových linií. Vlastnit koně této rasy patřilo k vnějším znakům bohatství a moci. Kouzlu těchto překrásných koní propadli i takoví slavní muži jako Alexandr Veliký, Čingischán, Dáreus i Marco Polo. Pro svou krásu byl nazýván slunečným zlatým, nebeským a jeho cena se rovnala jeho váze ve zlatě. Patřil vždy k nejvzácnějším darům sultánům a králům. Mezi jinými koni vyniká exotickou krásou, vytrvalostí, rychlostí a oddaností k člověku.

Slavní akhaltekinští koně:

Asi nejznámější zkouškou vytrvalosti akhaltekinských koní byla jízda z Ašchabádu do Moskvy v roce 1935, dlouhá 4.128 km, z toho 360 km pouští. Trvala 84 dní. Takovou zátěž by žádné jiné plemeno nepřežilo. Jízdy se zúčastnil i hřebec Arab, jemuž se v roce 1945 narodil potomek, hřebec Absent. Ten se stal v roce 1960 olympijským vítězem v drezuře na OH v Římě. O čtyři roky později získal bronzovou medaili na olympiádě v Tokiu a ještě v roce 1968 se na OH v Mexiku umístil jako čtvrtý. Zúčastnit se tří olympiád je u koně unikát, pro toto vše a navíc pro svou neobvyklou krásu a povahu je Absent nazýván Koněm století. V 80. letech minulého století úspěšně reprezentoval akhaltekinské plemeno hřebec Perepel, držitel světového rekordu ve skoku do dálky (8,78 m). Z koní v současnosti si sklízí úspěchy klisna Galambija, mistryně Ruska ve všestrannosti v kategorii mladých koní, dále hřebec Sotschi účastnící se soutěží ve všestrannosti (m.j. umístěn na 2. místě Mistrovství juniorů ve Švýcarsku), i hřebec Sengar z USA se uplatnil v soutěžích ve všestrannosti (byl v týmu americké reprezentace). Hřebec Sugun se účastní vytrvalostních soutěžích ve Francii, hřebci Zabeg a Pejkam startující ve stejné disciplíně v Rusku.
27.07.2012 11:07:46
hipopaja
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
Editace stránek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one