člen České hiporehabilitační společnosti

... z našeho deníčku ...

Prosinec 2012:   dočasný azyl opustili oba naháči Kája a Mia a vrátili se ke svým páníčkům. Velice smutný byl pro všechny 19. prosinec, kdy nás navždy opustila naše černá 20letá ponička Lucy. Těsně před Vánoci se část našeho týmu zúčastnila akce pro opuštěné pejsky na ranči Vránov u Sokolova.

Listopad 2012:   získali jsme drť na úpravu a údržbu areálu, což všichni oceníme zejména v deštivém počasí. Nešťastnou náhodou jsme přišli o jedno černé štěňátko, takže jich zůstalo 11 a některá z nich už se rozjela ke svým novým majitelům.

Říjen 2012:   nový atraktivní přírůstek máme v minizoo – ovci Jákobovu, berana Alfonse a jeho družku. Náš zájem o vzdělání v oblasti přístupu ke koním se kromě seminářů se Zuzkou Prokopovou rozšířil na kurzík s Katkou Santarovou, která zájemcům ukázala své metody tréninku a práce s koňmi. Ve spolupráci budeme pokračovat a tak se těšíme na další setkání. Neplánované, ale očekávané překvapení připravila naše labradorka Betty, která se stala maminkou 12 štěňátek. Náš poctivý pracant Blesk dostal nového adoptivního rodiče a sponzora, firmu Loyd. Krásné slunečné počasí podtrhlo vydařený seminář o horsemanshipu se Zuzkou Prokopovou. Tentokrát přijelo více zájemců mimo známý okruh. Konec měsíce byl ve znamení dalších přírůstků do psí smečky – dvou naháčů a čiperného jack russela.

Září 2012:   dalším psím přírůstkem je opuštěná černá fenka Keisy. Bezcitný člověk ji přivázal na nedostupném místě u stanovické přehrady a nechal svému osudu. Naštěstí si jí všiml porybný a přivedl k nám. Stále se k nám vracejí děti ze školek a škol na Karlovarsku, aby u nás společně se zvířátky prožili příjemný den. Vozí se na koních, vyrábějí keramické koníky a jiné postavy, vybarvují omalovánky, malují obrázky, opékají buřtíky na ohni. Na svátek sv.Václava jsme si dali dostaveníčko na dostihové dráze ve Dvorech a společně fandili rychlým a ušlechtilým plnokrevníkům (a taky jejich mladým fešným jezdcům…). Poslední zářijový víkend byl bohatý na závody. V sobotu se naši závodníci vydali na hobby závody v Rudolci u Sokolova a v neděli v úspěšných jízdách pokračovali na závodech v Kolové.

Srpen 2012:   od půlky srpna máme další zajímavý přírůstek do naší minizoo – několikaměsíčního sirotka - srnečku Berušku. Stejně jako loni se několik našich členů a koní vydalo na týdenní tábor u Zuzky Prokopové na Ranči Loučka v Předkláštěří u Brna. Na konci srpna nás na následky vleklých zdravotních problémů navždy opustil černý pudlík Max. Místo něho jsme získali na dožití žlutou zakrslou pudlici Bábinu, která neměla lehký a veselý život. Pravděpodobně byla jakousi „továrnou“ na štěňata a když zestárla, měla být jako nepotřebná utracena.

Červenec 2012:   v týdnu od 2.-7.7. proběhl v Hipocentru tradiční a oblíbený dětský tábor. V půlce července se naše koňské stádečko rozšířilo o příslušníka vzácného plemene Akhal Teke, mladého žlutého krasavce Antarese, který se stane Pavlínky osobním jezdeckým a závodním koněm.

Červen 2012:   buduje se nová střecha nad sedlovnou a naši chlupatí mazlíčci dostali krásnou novou a prostornou králíkárnu. Prasátka Mařenka a Čestmír a kohoutek byli přestěhováni do většího výběhu, kde si společně s kozami a ovcemi hezky lebedí. Probíhají pravidelné akce některých příměstských škol a školek. Hlavní událostí byly tradiční sranda závody pro všechny naše malé i velké kamarády a příznivce s pestrým doprovodným programem. Poslední červnový den složila Pavlínka Uhlířová s Magnumem westernové zkoušky a získala závodní licenci. Gratulujeme.

Květen 2012:   významnou událostí měsíce byla návštěva chiropraktičky, která napravovala naše koníky, aby se cítili dobře. Nejvíce se podle jejího pocitu ulevilo od zablokovaných míst Stripovi a Gordonovi.

Duben 2012:   náš mýval Pepíček se stal mediální hvězdou. Pro článek o neobvyklých zvířátkách chovaných v domácnosti si ho vybral redaktor Mladé fronty Martin Stolař a nafotil moc hezké fotky (můžete si je prohlédnout v albu č.75: http://laurena.rajce.idnes.cz/Hipocentrum_Pa-Ja_fotky_od_nasich_pratel

14.dubna složily úspěšně zkoušky canisterapie u Pomocných tlapek naše šikulky Bety a Karla. Obě na výbornou. Totéž můžeme s potěšením hlásit o čerstvé asistentce Barče Orctové, která zkoušky pro „dvojnožce“ složila úspěšně taktéž. Nešťastnou náhodou si 16.dubna ve výběhu přivodil nevratné poškození levého oka Zorek. Pan veterinář mu ho sice vizuálně zachoval, ale nikdy už na něj bohužel neuvidí. Podle mnohých zúčastněných patřil první letošní kurzík o přirozené komunikaci o víkendu 21.-22.dubna se Zuzkou Prokopovou k jednomu z vůbec nejvydařenějších. Zuzka si na půlroční výcvik na Ranč Loučka odvezla naše přerostlé hříbátko Páju. Zajímavý postřeh nám zaslala paní Magdaléna Kořínková o Stripeovi. Vybíráme z její zprávy: „Měla jsem ho asi tři měsíce v péči, když si známá pořídila jako společnici Stripeovu maminku Sáru. Mně k mé kobylce dala právě Stripa. Tehdy jsme mu říkali Piškot. Bylo mu něco přes rok (rok 2007) a byl velmi plachý. Bylo dost těžké ho přesvědčit, aby na sebe nechal vůbec sáhnout. Po čase se ale uklidnil.“ Když našeho suverénního a mazlivého žlutého krasavce sledujeme dnes, ani se tomu nechce věřit, že?

Březen 2012:   do školičky se nám pomaličku začínají vracet první nedočkavci, což nás (i koníky) těší. Pája byla společně s jejím Magnumem zaregistrována do českého Western Riding Clubu a my všichni jim v soutěžích držíme pěsti. Časopis Koně a hříbata uvedl článek Marcely Klingorové na odkazu: http://www.distanc.cz/index.php/medailonky-koni-a-lidi/47-kone/569-kdyz-dva-mladi-vyrustaji-spolu.html

31.března se někteří z nás, jak se říká, zdravé jádro, zúčastnili a dobře pobavili na Plesu harmonie v GH Pupp.

Únor 2012:   poklidné únorové dny trochu rozčeřila zpráva, že jsme dostali 11.2. další výraznou posilu na canisterapii – čtyřletou černou labradorku Bety s částečným odborným výcvikem. Zatím vyniká v jedné oblasti – chytání míčků.

Leden 2012:   naprosto ukázkový odpočinkový zimní měsíc. Jezdecká školička má až do jara prázdniny a tak si koníci schovávají síly, aby odolali nepřízni počasí.

Prosinec 2011:   první radovánky z bílé nadílky přišly 6.prosince, ale v následujícím období té čisté bílé peřiny moc nezůstalo. 16.prosince jsme se opět setkali s našimi milými přáteli, klienty a kamarády při tradiční Mikulášské besídce. Koncem měsíce vyrážely obě holky Uhlířovic pravidelně do sportovní stáje ve Spomyšli, kde Pája pilně trénovala.

Listopad 2011:   největší událostí jinak poměrně klidného měsíce se stal 18.listopad, kdy jsme pro účely canisterapie dostali pětitýdenní štěňátko bernského salašnického psa Bernieho, kterému umřela maminka a neměl se kdo o něho postarat.

Říjen 2011:   8.října Leslie úspěšně a s naprostým přehledem složila zkoušky na canisterapii. Začátkem měsíce byla Flora po dohodě s její majitelkou převezena do Kozodoje. O víkendu 22.-23.9. proběhl další z pravidelných kurzíků horsemanshipu se Zuzkou Prokopovou. Naše chundelatá Lili se podrobila nečekaně komplikované kastraci, která naštěstí dobře dopadla. Aby toho nebylo málo, tak při honičce ji kopl do oka Stripe, opět si můžeme oddechnout, že bez jakýchkoliv dalších následků.

Září 2011:   třetí zářijový den bylo v našem Hipocentru velice rušno. Od rána se sem sjížděli jezdci, jejich rodiče a příbuzní i kamarádi, aby si společně užili dalšího ročníku Sranda hobby závodů. Jak to tak u podobných akcí bývá, také za přispění krásného slunečného počasí po celý den panovala skvělá a uvolněná atmosféra. Namlsaní úspěchy na kolbištích se někteří zúčastnili také veřejných tréninků ve Stráni a v Kolové. Zejména tam předvedvedly naše reprezentantky bezvadné výkony. Proslýchá se, že pražští filmaři mají zájem o natáčení s našimi zvířátky (hlavně pudlíci a fretky), tak budeme situaci bedlivě sledovat. Od poloviny září máme pro canisterapii dalšího černého a již odrostlejšího pudlíka Maxe. Naši koníci se zúčastnili oslav 100.výročí nemocnice v Ostrově a jako pokaždé na svých zádech trpělivě vozili natěšené děti.

Srpen 2011:   tábor v jezdeckém středisku ve Stráni u Ostrova se holkám (Pája, Kristýna, Lucka) natolik nalíbil, že si pobyt a ježdění prodloužily s Faraonem, Bleskem i Gordonem. Blesk opět dokázal, jakým je kouzelníkem a srandistou. Když se mu zdálo, že stojí v přepravníku moc dlouho a dožadoval se odchodu ven a to mu oficiálním východem nebylo dopřáno, jednoduše (ač nepochopitelně) se rozhodl, že použije malá postranní dvířka. Podařilo se mu to a bez jakékoliv úhony se dostal na svobodu. Nejsmutnější událostí celého měsíce je zbytečná ztráta našeho skvělého Oriho, jež doplatil na neomluvitelné lajdáctví jednoho nesvědomitého člověka. Začínají se nám pomalu vracet dětičky do školičky. Prázdné místo po Orinkovi zaplnil čtyřměsíční pudlík Adar.

Červenec 2011:   po skončení letního tábora, kde nechybělo ježdění na koních, práce se zvířátky, bojové hry, malování, opékání dobrůtek ani modelování či kurzík angličtiny, byl první prázdninový měsíc převážně odpočinkovým. Byl čas dovolených, takže osiřela školička a zvířátka zaslouženě odpočívala. Na tábor s koňmi do Stráně odjela Pája s Magnumem a Klárka se Stripem.

Červen 2011:   Gordon oslavil jubileum – 10. narozeniny. 10. a 11. června proběhl Víkend s angličtinou, kdy si v našem arálu daly dostaveníčko děti ze školky v Otovicích. Pestrý program, ve kterém nechyběla výuka angličtiny formou zábavných her, modelování, mazlení se zvířátky nebo svezení na koních, se všem moc líbil. Těšíme se, že v podobných aktivitách budeme dále pokračovat. Koncem měsíce nás na dva dny navštívila opět naše „učitelka“ Zuzka Prokopová, aby si s námi zopakovala některé cviky z předchozího kurzíku o horsemanshipu. Naučila nás další nové potřebné „finty“, jak můžeme koníkům práci s námi lidmi co nejvíce zpříjemnit.

Květen 2011:   k několika nepříjemnostem došlo zásahem našeho ostrého hlídače Kima. Jeho atak nepřežila kočička Chřestýš a Kazimír, jedno z našich zakrslých prasátek. Čestmír naštěstí přežil a jeho zranění se brzy zahojila. Navíc dostal novou kamarádku – strakatou Marušku. 13. května jsme získali dalšího koníka, vysloužilou bílou kočárovou kobylku Flóru. Přišla k nám ovšem v neuspokojivém zdravotním stavu – dušná a bolavá, takže bude trvat dlouho, než se dá dohromady. I když ji stádo docela dobře přijalo, ze začátku neustále vyskakovala z ohrady, chytali jsme ji až v Březové. Po několika týdnech jsme zaznamenali výrazné zlepšení – přestala kašlat, hodinařit, ve výběhu se celkově zklidnila a na útěky již nemá ani pomyšlení. 19.května přímo při ježdění postihla Bleska kolika, ale naštěstí nebyla nikterak silná, takže drobým zásahem pana veterináře se mu ulevilo. Ovečky i pudlíci se dočkali ostříhání a velmi se jim tím v teplých květnových dnech ulevilo. Lukáš oslavil v plné svěžesti 18. narozeniny. Trošku nám poupravil dřevěnou terasu před klubovnou Neonek, samozřejmě za přispění Danečka. Ten ho kousnul do čumáčku a Neon z úleku vytrhl hrazení, za které byl přivázaný. Zábradlí vzalo za své…

Duben 2011:   3.dubna se naše minizoo rozšířilo o dvě roztomilá zakrslá prasátka Čestmíra a Kazimíra. Pocházejí ze soukromého chovu v Bečově a pomalu si zvykají na život u nás. 8.dubna Ori úspěšně složil v Třemošné u Plzně zkoušky z canisterapie. Dostal plný počet bodů ze všech disciplín (bezkonkurenční byl v ležení…), krásný modrý služební obleček a také zdravé sebevědomí. Z vnitřního výběhu nám těžká technika vyvezla hnůj nahromaděný přes celou zimu a byl z něho hodně velký kopec. Až zmrzne, můžeme na něm klidně bobovat. Od poloviny dubna probíhal v areálu jarní úklid a velké přestavby – nová sedlovna a sruby na přenocování. Kozinec se konečně přestěhoval na čerstvý vzduch. Zúčastnili jsme se dvou akcí – 24.dubna naši koníci Lucy a Stripe povozili děti u Globusu a 30.dubna u Andělské Hory. Celkově byl duben ve znamení velkých oslav – narozeniny měli 2. dubna Neon (11 let), 11.dubna Stripe (5 let), 12.dubna Pája (2 roky) a 30.dubna Lucy (19 let).

Březen 2011:   po malé roztomilé Lilince jsme se dočkali dalších přírůstků do naší minizoo – narodili se krásní strakatí králíčci a kozičce Vikince velký černo-bílý kozlík Rambo. Nešťastnou náhodou jsme po několika málo dnech o něho přišli následkem úrazu, který si způsobil v chlívku. Můžeme se ale co nejdříve těšit na další nováčky – na malá prasátka. Také nás musel navštívit pan veterinář a kurýrovat Lucku, které se zhoršil chronický kašel a šéfíka Gordona, to zase oslabila chřipka. Počasí nám mimořádně přálo a tak se uklízelo a plánovalo. Pro kozí a ovčí stádečko je připravený venkovní výběh vedle kruhové ohrady.

Únor 2011:   veliké a milé překvapení na nás čekalo 7.února, když cestu k nám domů našel uprchlík Pepíček! Svobodu po několika (pro něho asi náročných) dnech vyměnil za bezpečnou voliéru a hlavně dostatek jídla, které mu nejspíš na jeho útěku chybělo. Pepíček se vrátil, ale záhy na to se zaběhla Kájinka a po týdnu jsme ztráceli naději, že se vrátí. Její dobrodružství ale také skončilo dobře a Kája se vrátila. A ne sama… 26.února nečekaně porodila černou fenečku Lily s bílými packami, čumáčkem a náprsenkou. Otázkou zůstává který z našich psích kluků je tatínkem, jestli Vendelín, Čert nebo Ori. Ten se k miminku hlásí nejvíc, tak uvidíme později. Ferda se opět vydal do Drahovic do kosmetického salonu a tentokrát si mytí zpestřil útěkem mezi paneláky. Holky ho dohonily až u obchodu… Adélka pilně trénuje se svým Tondou (Kevinem), tak jim oběma držíme palce, aby k sobě našli rychle tu nejlepší cestu.

Leden 2011:   jakou jsme měli radost, že se dalším adoptivním rodičem některého z našich zvířátek stala Mateřská školka Otovice, když si za svého chráněnce vybrali mývala Pepíčka! Ze svého chlupatého a veselého chráněnce se radovali velice krátce. 22. ledna bohužel Pepíček využil nepozornosti a unikl nezajištěnými vrátky vstříc svobodě. Ačkoliv byl odkojený od malého minka a od malička zvyklý na lidi a na svou bezpečnou voliéru s pravidelným přísunem potravy, volání svobody bylo silnější. Můžeme si jen přát, aby v této dlouhé zimě našel dostatek sil na přežití. K novým obyvatelům patří půlroční ochočená a miloučká fretka, tedy pardon kluk jak buk Fredy. 25.ledna si odbyla očkování všechna naše zvířátka. Pája založila s děvčaty další webík. Adresa: www.divky-v-sedlech12345.blog.cz

Prosinec 2010:   4.prosince se někteří z nás vydali na velkolepou koňskou show Apassionata do Prahy. 10.prosince jsme si s našimi přáteli a kamarády užili příjemné odpoledne na Vánoční besídce u stromečku, dárečků a při zpívání koled. Nejsmutnějším dnem letošního roku byl 13.prosinec. To nás navždy opustil Beník. 22.prosince do areálu přibyli další dva pejsci, malí nalezenci, které měla Hanka původně na zahradě u domu. Mráz sice zabránil špíně a plískanicím, problémy ale dělá s vodou, která zamrzá. Koně musejí být napájeni z kanystrů. Karlík a Pájinka předvádějí v nádrži zvláštní rituály – v čerstvě dodané vodě si Pája máčí kopyta a Karlík strká pod vodu celou hlavu. Faraon prožil originálního Silvestra koupelí v dílně firmy Hakr v Drahovicích.

Listopad 2010:   na začátku listopadu se stala mateřská škola v Březové adoptivním rodičem Neona. Od 5.11. máme nového čtyřnohého pomocníka na canisterapii – černého pudla královského s opravdovsky královským jménem Allegro Black z hradu Grabštejn (zkráceně mu ale říkáme Ori). Rodina Orctových si v Jáchymově vybrala rodinného koníka – fjorda Kevina (alias Tony). O návštěvě chiropraktičky paní dr. Žežulkové 10.listopadu píšeme více v sekci Z našeho deníčku – info v obraze. Mezi nová zvířátka u nás patří dva kohoutci. V půlce měsíce nám dělala starosti strakatá fenka Kájinka, která se při svých toulkách zaběhla a netrefila domů. Po dvou dnech ji Pája s tatínkem našli vyhladovělou a špinavou pod Březovou. Nepříjemné pokousání na slabinách způsobil 23.11. Leslince neznámý darebák a musela být šitá panem doktorem Soběslavským v Toužimi. Funguje přístřešek pro poníky ve  vnitřním výběhu. První letošní školička v pořádné chumelenici proběhla 24.listopadu.

Říjen 2010:   k našemu malému Felixovi přibyl další úplně stejný kamará Felix II. Původně jsme si mysleli, že to bude paní Felixová, později jsme zjistili, že dalším koťátkem je také kluk. Karlík, který se neustále zdráhal k tomu, aby komukoliv dovolil sednout si na jeho hřbet, po kamarádském přemlouvání našich holek najednou změnil názor a brzy se stane dalším pomocníkem pro nejmenší ve školičce nejenom na mazlení, drbání a čištění, ale také na ježdění. Máme novou dřevěnou vyřezávanou kadibudku a sedlovnu. Beníka zas o trošku víc opouštějí síly a tak ho ti mladší a drzejší vyháněli od krmení. Odstavili jsme ho tedy od koní, aby si na něho nedovolovali a je na něm vidět, že mu to prospělo. Koncem měsíce oslavila malá šéfová Pája s kamarády a zvířátky 11. narozeniny.

Září 2010:   do Ostrova můžeme vozit koníky vlastními silami – k vozíku máme i nové silnější auto. V přípravě na závody se hodně angažovali také rodiče našich jezdců. Sblížili se s koňmi, které při jízdě zručnosti v den „D“ (11.září) vodili a užili si s nimi hodně legrace. Máme dalšího psího kamaráda – nalezence Káju. Je moc hodná a nezkazí žádnou srandu. 19.9. jsme se s Lucinkou, Lukášem, Neonem a Stripem zúčastnili opět akce v ostrovské nemocnici a jak jsme předpokládali, tak o svezení na koni byl obrovský zájem. Koně i vodiči byli v plném vytížení až do pozdních odpoledních hodin. Mezi nové přírůstky patří narozená morčátka. A na konec měsíce si někteří lotři (v čele se Stripem a Neonem…) dali opětovně nepovolený výlet až do Nových Stanovic.

Srpen 2010:   6.srpna postihly Beníka náhlé a závažné zdravotní potíže spojené s jeho vysokým věkem. Opět nám dokázal, jak velkým bojovníkem je. Indispozici pravděpodobně spojenou se srdeční arytmií v průběhu jediné noci úspěšně překonal i bez pomoci veterináře. O deset dní později se nepozorností do volnosti dostala mývalka Pepina a tak náš drobek Pepíček osiřel a jako kamarád mu zůstal jenom kocourek Felix, se kterým vyrůstal. Pepíček si také vyzkoušel animoterapii v nemocnici v Ostrově a v miniaturních kšírkách a na červeném vodítku mu to opravdu slušelo. Máme několik nových přírůstků – králíčků a morčátek.

Červenec 2010:   začínáme s pravidelnými pracovními návštěvami v ostrovské nemocnici. Klienti využívají léčebných účinků našich zvířecích terapeutů Lukáše a Lucinky a labradorky Leslie. Malý mýválek Pepíček sdílí pokojíček s novým kamarádem – mourovatým koťátkem Felixem. 10. července jsme se rozloučili s naší milou ovčáckou babičkou Barunkou. Máme za sebou úspěšný letní tábor a také nové přírůstky – morčátka a králíčky. Na pastvině se ovečce Samantě narodilo heboučké jehňátko Jitřenka. V prostoru vnitřního výběhu vyrůstá kruhovka pro práci s koňmi.

Červen 2010:   naši hlavní činnost (hipoterapii) prezentovali 3. června v KV aréně v rámci výstavy For Arch Hanka s Jirkou. Od 10. červnového dne máme další výraznou posilu týmu – mladou fenku Leslie, která je díky své miloučké povaze ideálním psem pro canisterapii. Narodili se nám noví králíčci – trochu raritka, protože jsou černo-bílí, černí nebo hnědo-bílí a přitom rodiče mají pouze šedou a bílou barvu. O naší nové pravidelné aktivitě - hiporehabilitaci v ostrovské nemocnici se zmínil deník Mladá fronta a další se připravuje v Sedmičce. 20.6. úspěšně prostála naše malá Pájinka koliku. Od 25. června se staráme o mývalí miminko Pepíčka, který ve volné přírodě nešťastnou náhodou přišel o svoji maminku. Staví se kruhová ohrada pro práci s koňmi, v přípravě je také voliéra pro ptactvo. Pavlínka založila webové stránky speciálně pro naši školičku (www.pony-ceta.estranky.cz).

Květen 2010:   na počátku nezvykle studeného a mokrého měsíce lásky se k nám nastěhovala nová přítulná černá kočička Jiřinka, kterou si po několika dnech vyprosila malá Adélka a pečuje o ni doma. Čekáme nové přírůstky od potkánků a naše království hlodavců má nové pěkné místo – v hale. Celý areál zkrášlily nově vysázené kytičky. 18. května se počet našich koní ustálil na čísle 12. Ve známé chovné stanici chladnokrevných koní v Ostřetíně si Hanka vybrala roční kobylku Páju a ta se bude postupně připravovat na hipoterapii. 26. května postihla Magnuma kolika, ale po ošetření pana dr. Štekla se mu naštěstí brzy ulevilo a měl dokonce zájem hrát si s malým provokatérem Neonkem. Vedle rampy u obdélníku bylo postavené nové velké lákadlo pro děti – skákací trampolína. Těšíme se na návštěvu výherce dárkového poukazu, který jsme věnovali na Veletrh sociálních služeb, konaný v KV Aréně. Ten u nás stráví příjemné odpoledne a samozřejmě se také povozí na koni. Poslední květnovou sobotu jsme se s Lucinkou a Stripem zúčastnili Dne dětí na faře v Chodově.

Duben 2010:   hned na apríla (a nebyl to žert…) nás navštívili dva reportéři z Mladé fronty, aby o našich aktivitách napsali článek (najdete ho v PÍŠE SE NÁS). Těší nás neustále narůstající počet zájemců o školičku a napočítali jsme již plus minus 30 lidiček. 19. dubna měl namále náš dědeček Beník, kterému se zrak během několika málo dní zhoršil natolik, že přestal kromě pravého oka úplně vidět také na to levé. Pochopitelně byl potom každý jeho pohyb nebezpečný jak jemu samotnému, protože všude narážel a ztrácel orientaci. A zároveň nám, protože sice reagoval na hlas, ale neviděl nás, a také jako správný bojínek odmítal jakékoliv zdravotní ošetření. Hned následující den jsme si hodně oddechli, protože se nakonec i přes velké obtíže podařilo Hance a Páje pomocí kapek povlak na oku rozpustit a vrátila se mu dostatečná viditelnost k tomu, aby se bezpečně pohyboval. 22. dubna jsme nešťastnou náhodou přišli o našeho kocourka mourka Mikeše. O víkendu 24.-25.dubna proběhl první letošní kurzík horsemanshipu se Zuzkou Prokopovou (více v GALERIE – UDÁLOSTI). Předposlední dubnový den se vydala Hanka s Jirkou a Lukášem a Lucinkou do ostrovské nemocnice, aby vyzkoušeli, jak se osvědčí léčba koňmi u pacientů psychiatrického oddělení (více v Z NAŠEHO DENÍČKU – UDÁLOSTI V OBRAZE).

Březen 2010:   březnové události pozbývají kromě narozeninových oslav Magnumkových 6 let, Beníkových 23 let a Zorečkových 9 let  jakékoliv akčnosti - koníci šetří silami a statečně odolávají nepříjemnému chladu, sněžení i dešti, kůzlátka rostou a těší se, až se také podívají, jak to vypadá mimo bezpečí haly. Naštěstí se k nám ale vrací k pravidelným tréninkům naši malí rajťáci a jejich milí rodičové, tak je u nás opět živo a veselo. Období odpočinku končí, pánové a dámy!

Únor 2010:   letošní zima je neskutečně dlouhá a protivná. Naštěstí se s ní koníci i ostatní zvířátka vypořádali, ale zásoby sena mizí doslova před očima. Další přírůstek do naší mizoo – dva krásní králíčci, takové zmenšené kopie svých rodičů - jeden je celý šedý, druhý šedo-bílý.

Leden 2010:   nový rok pro nás začal smutně, do koňského nebíčka navždy odcválala Laurenka, která by za několik málo dní oslavila 20. narozeniny. Zdravotní problémy postihly také Faraona a musel být převezen na důkladné vyšetření na kliniku do Brna, odkud se vrátil v půlce měsíce. 7.ledna se Líze a Vojtovi Burákovi narodila krásná dvojčátka – kozlík Matěj a kozička Viki. Po vánoční přestávce se k nám na tréninky vrátili naši mladí jezdci. 

Leden 2009:   První měsíc nového roku byl spíše odpočinkový – koně pracovali sporadicky, velké mrazy se střídaly s náhlou oblevou a všichni si museli dávat pozor na ledovou pokrývku, která komplikovala chůzi nejenom nám, ale hlavně koním. V sedlovně se nainstalovaly nové regály, takže plno věcí na koně má své stálé místo. Rozmary počasí bohužel nepřežilo několik slabších zvířátek – malé koťátko a také kůzlátka a dokonce dospělá koza, pravděpodobně kvůli nějaké infekci, na kterou ani antibiotika nezapůsobila. Naopak aktivitou hýří pejsci, štěňátka Kimík s Edíkem hrozně rostou a malí darebáci Vendelín a Scooby je naučili podlézat plot a utíkat za dobrodružstvím. Neonek stále likviduje, co mu přijde do cesty, takže noc a chvilky, kdy není nad ním dohled, musí trávit zavřený v boxe. Laurena, která v plné svěžesti 18.ledna oslavila 19.narozeniny, podstupuje terapii na uzdravení poškozených kopyt, konečně ji už netrápí podkovy a kopýtka jí v týdenních intervalech upravuje „pedikérka“ Klára z Kolové. Vydali jsme se také na návštěvu do Svatošek, kde si Lenka s Jirkou chtěli vybrat koníka pro rekreační ježdění. Nakonec zůstalo jenom u mazleníčka s koňmi v ohradě.

Únor 2009:   Řádí chřipky, takže jsme vyhlásili více méně odpočinkové období. Koně šetří energií a zahřívají se žvýkáním sena. Když náhodou vyleze sluníčko, hned pookřejí a dovádějí spolu, především Zorek s Lukášem si hrají jako malí kluci.

Březen 2009:  Jestliže byl únor poklidným měsícem, o březnu to už neplatilo. V pátek 6.března přišla Hance na mobil SMS zpráva od souseda: "Sedím v kuchyni, piju kafe, koukám z okna a po cestě skáče klokan..." Tím byla nastartovaná lavina událostí, které se během jediného dne seběhly. Nikdo nevěděl, kam náš klokánek odskákal (někdo tvrdil, že už čeká na nedalekém letišti k odbavení do Austrálie) a protože je plachý, sotva nechá člověka, aby se k němu přiblížil, natož ho chytil. Když Hanka pospíchala do areálu, aby zjistila, kudy se mu podařilo prchnout, čekalo ji tam další nemilé překvapení. Koně přes noc zase probourali ohradník a občerstvovali se u stohu z balíků sena. Ty ale pod tíhou rozmrzající vody a také koňských tlamiček nevydržely a zbortily se. Ve škvírce mezi nimi uvízl Zorek. Jak ho Hanka v tom vězení viděla, volala rovnou veterináře, aby přijel a píchnul mu uklidňující injekci, protože by si ve zmatku mohl ublížit. Zorek ale s žádnou panikou nepočítal, vyškrábal se na povalené balíky a s lehkostí kamzíka po nich pomalu přešel k místu, kde mohl bezpečně seskočit na zem. Klokánkovým útěkem trpí ovečka, která na něj byla hodně fixovaná. Neustále ho volala a tak aby se jí tolik nestýskalo, jsme jí do výběhu dali Neona. Ten okamžitě vymyslel lumpárnu - začal ji honit. Bez přestání. Když už se únavou odmítala hýbat, skákal vedle ní i nad ni a vyhazoval zadníma. Ovečka nečekaný tělocvik zvládla, ale druhý den jsme ji raději převedli k rozumnějším kozám... Březen je u nás měsícem narozeninových oslav. Slavili Zorek, Beník a Magnum.

Duben 2009:   Dubnovou akcí číslo jedna byl dvoudenní kurz přirozené komunikace se Zuzkou Prokopovou, vypsaný pro partu domácích – zúčastnily se děti, dorost i dospěláci se všemi koníky kromě Beníka a Laureny. Krásné počasí k nám spoustu návštěvníků, také hipoterapie se rozjela na plné obrátky. Od konce měsíce máme nové přírůstky do minizoo – dva syrské a dva džungarské křečky a také bílou samičku morčátka, kterou Pája pojmenovala Růženka kvůli jejím červeným očkám. Bohužel se nezalíbila našemu strakatému samečkovi Oříškovi a tak musela opustit společnou klec a jsou každý zvlášť. Podél stěny výběhu byly položené palety a na ně přestěhované balíky sena tak, aby byla údržba výběhu co nejsnadnější. 27.dubna se všem koníkům strouhala kopyta.

Květen 2009:   Hned na začátku měsíce byla natažená elektrika v celém areálu, takže máme šanci, že koně budou více respektovat ohradník a nebudou podnikat nepovolené výlety mimo něj. 5.května k nám přijela na dožití 13.letá fenka německého ovčáka Bára – je moc milá, veselá a ráda se mazlí. Tak jako všichni u nás, má velký apetit a dokáže schroupat všechny housky připravené v krmení pro koně. Všichni koníci si prošli každoročním povinným očkováním bez jakéhokoliv stresu – pěkně na volno ve výběhu během chroupání trávy a injekci ani necítili. Od poloviny květná máme další zvířátko, které nejde přehlédnout. Tedy spíše necítit. Vojta Burák je krásný sameček kozla burského a vypadá, jako by byl zkřížený s muflonem. Je zvyklý na koně, chvilkami to vypadá, že sám sebe taky považuje za koně, protože když ho od nich odvádíme, stávkuje a odmítá se hnout. A je strašně ukecaný… Předposlední  i poslední květnový víkend jsme strávili ve společnosti naší dvorní „psycholožky pro koně i lidi“ Zuzky Prokopové, nejprve přijela ona k nám na druhý kurzík o přirozené komunikaci a zároveň si odvezla Magnuma a Bleska (a Jirku)  na brněnsko do Předklášteří, aby se tam připravili na závody, které na Ranči Loučka pořádala víkend následují. Ve čtvrtek se za nimi vydala Hanka, Pavlínka a Lucka Řeřichová (která odjezdila Bleska) a v pátek potom Lenka Špánová s Marcelou Doležalovou. Ta zase pořídila pěkné fotky z akce. Do jedné z klecí přibylo nové zvířátko – krásná činčila.

Červen 2009:   června to vypadalo na všední slunečný den - psi si hrají, Magnum s Pavlínkou pracují ze země, Laurena si běhá svoje soukromé dostihy. Všechno změnil Blesk, který se v naší nepřítomnosti rozhodl přeskočit ohradník pod proudem, aby rozboural voliéru pro hlodavce a pustil některá zvířátka na svobodu. Za trest dostal samotku - výběh, kde býval klokan (také než vzal nohy na ramena...). Celé odpoledne byl hodný, až podivně hodný. To jsme netušili, že vymýšlí způsob, jakým se dostat z vězení ven. Našel ho - odsunul dřevěné desky, které zakrývaly nevelkou díru podél plotu a povedlo se mu tím prolézt! A začal řádit po areálu - při nahánění názorně předvedl, že si z ohradníku pod proudem nedělá vůbec nic. Navíc se naši miláčci postarali o noční poplach, když se Neon, Blesk, Gordon, Magnum, Lucy a samozřejmě kozel Vojta vydali proraženým ohradníkem na průzkum stanovického okolí. Místo sladkého spánku uprchlíky naháněla Hanka s manželem po silnici, vedoucí do Březové. Nejdelší útěk se podařil Vojtovi, kterého ráno dovedl zpátky soused. Prý spolu i posnídali… Máme několik nových zvířátek – máme zrzavé morčátko Mimi (zachráněné před jedním malým dětským tyranem!), syrské křečky, rodinku džungarských křečíků, Pavlínka si dovezla strakatou potkaní holčičku. Moc se nestihli zabydlet osmák a pěkný černý syrský křeček – osmáka některé z dalších zvířat pustilo na svobodu a my ho už nenašli, nezbedný křeček se zase jako kouzelník dokázal protáhnout mřížkou klece. Králíček Skvrnka také získal nedobrovolně svobodu, bohužel ne na dlouho. Predátorů na něho mimo bezpečí voliéry čekalo více než dost… Nekonečná je také snaha o zkrášlení areálu – když Hanka vysází kytičky, zanedlouho jí je okoušou kozy (když se jim náhodou podaří utéct) nebo zničí psi a tak se sází znovu a znovu…Neon má novou frizúru – nikoliv od kadeřníka, ale pravděpodobně od koz, které se mu pomstily za to, že je neustále vyhání z přístřešku, kde jim ujídá seno. Podaly si ho a oždibaly mu kštici, hřívu i ohon. Kozel Vojta si zase sjednal pořádek tím, že si hned vedle brány prorazil v pletivu díru, kterou si chodí ven a zase dovnitř pokaždé, kdy se mu zachce. Naší demoliční četě se opravdu daří – Blesk neustále ničí ohradník v areálu i na pastvině, pravidelně utíká i od koní z výběhu, aby si potom jako samorost vykračoval po cestičce tam a zpátky.  Neon se zaměřil na výstavku fotografií v hale a během chvilky dokázal z nástěnky sundat fotky i se špendlíkama.

Červenec 2009:   Blesk vymýšlí dál lumpárny, pravidelně protrhává ohradník a jeho zásluhou tak koně podnikají dobrodružné vycházky po vsi a okolí. Navíc v hale zdemoloval klec s pískomilem a křečkama a pustil na svobodu mámu od čerstvě narozených, holých a ještě slepých mláďátek. Neon nezůstal pozadu, napadlo ho třeba vlézt do ohrádky pro králíky a vypást jim jetel. Protože je Blesk nepoučitelný a trpělivost pomalu všem docházela, byl zakoupený pevnější ohradník, který by Bleska likvidátora zastavil.

Srpen 2009:   Nový ohradník zapojen a my čekali, co to způsobí. Po chvíli ho oba (Blesk, Neon) stejně podlezli, i když dostali ránu od elektriky. Ale nakonec tohle upozornění zapůsobilo... Teď už 3 řady pásky ukotvené v silných sloupcích prorážel jenom kozel Vojta Burák a tak je za trest v malém výběhu s kozama. Narodilo se nám plno křečků a také 2 krásná morčátka od zrzavé Mimi. Šedobílý králíček Filípek na několik dní odjel na námluvy ke králičí slečně Terezce do Kolové a prý se moc snažil... Zorkův bláznivý nápad dostat se ze zavřeného boxu, který proskočil, naštěstí skončil jenom škrábancema. Klárka nám pomáhá s úpravou kopýtek a tak se do její péče postupně dostávají všichni koníci. V půlce měsíce naše stádečko rozšířil maličký poník Karel. Také k nám zavítal pan veterinář a měl plné ruce práce - zjistit, proč Laura kulhá, prohlédnout Kimovu zadní nohu, kterou si pochroumal při hře s bráškou, odebrat vzorky trusu Faraona, který má stále průjem a hlavně zašít Karlíka, kterého ve výběhu napadl cizí volně pobíhající pes. Koně si opět udělali neplánovaný výlet až do Nových Stanovic, tentokrát za velení Vojty Buráka.

Září 2009:   4.září jsme se s koníky Lucinkou, Bleskem a Neonem (a z Medového ranče s Foxem) zúčastnili oslavy, kterou pořádala nemocnice v Ostrově. Zájem dětí o svezení neměl konce, neustále se tvořila dlouhatánská fronta a nás nakonec zachránil vytrvalý podvečerní déšť.. Díky pozornosti Kristýnky jsme zjistili, že nás navštívili nežádoucí lidé, kteří patří do známé party zlodějů koní z Kladrub u Teplé. Přijeli v přepravníkem, dokonce se přišli podívat až k areálu. Tomuto závažnému problému se věnujeme, nemáme zájem, aby se nám kdokoliv z koní ztratil a putoval za hranice, kam ukradená zvířata většinou vozí... Ani raději nepíšeme, kam přesně. To je hodně smutné. O praktiky těchto lidí a jejich opětovné účinkování se začala zajímat také celostátní televize. Samozřejmě jsme udělali vše pro větší zajištění a přísnější zabezpečení nejenom koní, ale celého areálu. Ale abychom nepsali pouze o lidech zlých a bezcharakterních, tak jednou z milých zpráv je, že jsme začali spolupracovat se Šárkou Němečkovou – známou propagátorkou přirozených principů vzájemného vztahu mezi člověkem a koněm. Bude nám pomáhat v jezdecké školičce i při seminářích. Na dobu plískanic a bláta jsme se připravili nahrnutím štěrkové cestičky od brány až k hale. Ze zvířátek do nových přírůstků patří činčilky, křečci a potkánek. 25. září byla Hanka s Pavlínkou v Oltyni (dřívější domovina Faraona) na křtu nové knihy o frísech a setkaly se tam také s bratry Rodenovými. 28.9. postihla Faraona lehčí forma křečové koliky (změna žrádla), dostal injekci a večer už byl zcela v pořádku.

Říjen 2009:   2.října k nám přijel v pořadí dvanáctý koník – krásný žlutý valášek plemene welsh part bred jménem Stripe. Kurzy se Šárkou se začínají rozjíždět, nejprve 18. října pro naše koně a lidičky, o týden později pro veřejnost a společnost Šárce tentokrát dělal její arabský valášek Gabor. Blesk pokračuje ve svých zlobivých aktivitách, opětovně několikrát protrhl velký výběh a odvedl ostatní koně na procházku vesnicí. 17.října se zrzavému morčátku Mimi narodila 4 mláďátka, ale přežilo jenom jedno stejně zbarvené. Podíleli jsme se na natáčení televize o nekalých praktikách zlodějů koní. Z nových zvířátek je u nás beránek a krémově zbarvený syrský křeček.

Listopad 2009:   Všeobecně můžeme listopad označit za měsíc utíkačů. Nejenom kvůli nečekané návštěvě zpočátku měsíce, kdy se k nám přiřítilo stádo 9 appaloos ze sousedního statku (o tom píšeme více v sekci „Z našeho deníčku – Události v obraze“), ale neustále prchali Laurena, Blesk a Magnum. Ten dokonce zvolil tvrdší taktiku, když jsme zpevnili vchod do výběhu, tak jednoduše vyvrátil sloupky a položil celé hrazení. Pozadu nezůstávali ani Kim s Edíkem, takže Hanka přistoupila k razantnímu řešení – obehnala celý areál elektrikou, psi dostali obojky a hlídají Hipocentrum ve volnosti. Také koně už sekají dobrotu, protože silnější proud v ohradníku je slyšet, natož cítit na těle…. Na konci měsíce jsme museli našim hladovcům, kteří zlikvidovali celkem na 80 balíků sena, nechat dovést další. A to zima ještě pořádně nezačala… Také se na nás přijel podívat pan doktor Štekl – na Laurenčiny a Ferdíkovo problémy.

Prosinec 2009:   od počátku měsíce vydatně pršelo, z výběhu se pomalu stávala aréna na bahenní zápasy. 8.12. si Zorek něčím ostrým poranil levé oko, naštěstí se vše v několika málo dnech po aplikaci mastičky urovnalo. Hned po vánočním posezení pro naše klienty, kamarády a přátele v pátek 11.12., kde si pod stromečkem se živým betlémem (naše kozí farma) vyzvedli dárečky a zazpívali koledy, naráz umrzlo a koníci (i my) museli dát pořádný pozor na chůzi. Od půlky měsíce mrazy zesílely a zmrzlo vlastně všechno – voda v nádržích i v boxech, olej do krmení i vitamínové preparáty. Koně více šetří pohybem, většinou postávají a uždibují seno.

Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
Editace stránek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one