člen České hiporehabilitační společnosti
LIMETREE MAGNUM - obrázek

LIMETREE MAGNUM - obrázek

Welsh Cob

Otec:

Matka:

Narozen: 10.3.2004

 

 

Magnum je osobním koníkem Pavlínky, jeho první krůčky vedla a jezdecké abecedě ho učila Zuzka Prokopová na Ranči Loučka. Po základním výcviku přišel na jaře 2008 do Hipocentra a společně se svou mladou jezdkyní se věnuje sportování. Jeho největší předností je bezvadný charakter.

GORDON - obrázek

GORDON - obrázek

Kříženec arabského koně a Českomoravského belgika

Otec:

Matka:

Narozen: 30.6.2001

                                                                                 

Mohutný hnědák Gordon je někdy používán při práci s neurologickými pacienty, ale mnohem více si ho užijí naši zkušenější jezdci ve školičce. Nezapře se v něm arabská krev ani vedoucí úloha ve stádě a na první pohled je vidět, jak moc je fixovaný na svou „paničku“ Hanku.

LUCY - obrázek

LUCY - obrázek

Shetlandský pony

Otec:

Matka:

Narozena: 30.4.1992

 

Lucinka byla původně zakoupená jako náhrada za nemocného Neonka a po dobu jeho léčby ho skvěle zastoupila. Děti v ní našly skvělého kamaráda na vožení i ošetřování.

BENEDIKT - obrázek

BENEDIKT - obrázek

Anglický plnokrevník

Otec: Lorenzio (GB)

Matka: Buděna

Narozen: 12.3.1987 (+ 13.12.2010)

 

Náš „dědeček“ s nepatrným kvítkem na čele byl v průběhu roku 2008 vzhledem ke svému věku ze služeb uvolněn a do prosince 2010 si užíval zaslouženého odpočinku. Dříve, než se jeho domovem stalo Hipocentrum, prožil docela pestrý život, který vzhledem k jeho původu nemohl začít jinak, než na dostihové dráze.  Odchovanec JZD Tuchoraz má ve svém průkaze napsáno: otec Lorencio, matka Buděna a o té se tvrdilo, že je posledním v té době žijícím potomkem Koně století Masise. Beník svůj životní křest absolvoval koncem května roku 1989 v Chuchli a obsadil 5.místo. Ještě lépe dopadl při dalším startu, když skončil nejprve jako druhý a potom dvakrát vyhrál. Musel být vyrovnaným a tvrdým koněm, protože startoval celkem šestkrát a to je na dvouletého koně nezvykle velké číslo. Největšího úspěchu z hlediska výkonostního dosáhl v Ceně zimního favorita (Gd-3), kde v sedle s Romanou Neslerovou finišoval na skvělém 3.místě.  Jako tříletý vyběhl pouze jednou a to skončil na 3.místě. Slibně se rozvíjející sportovní kariéru ukončily zdravotní patálie, způsobené poraněním šlachového aparátu, které bylo neslučitelné s další náročnou aktivitou a také oslepnutím na jedno oko. Do klubu mladých důchodců tedy odešel s bilancí sedmi startů a dvou vítězství. Následovala dlouhá doba nejrůznějšího působení a využití (údajně začal u pětibojařů na Bílé Hoře), do historie jezdectví se zapsal jako úspěšný drezúrní kůň ing. Jaromíra Hokeše. Tato dvojice se podle dostupných informací propracovala až na stupeň Grand Prix, což můžeme v případě plnokrevníků označit za mimořádné. Další životní etapa ze sportu vyřazeného Benedikta byla spojena se socioterapeutickou farmou Bohnice, kde pomáhal fyzicky i psychicky postiženým pacientům plných osm let. Vyzrálý a v této oblasti zkušenostmi obdařený „profesor“ se v létě roku 2004 přestěhoval na západ Čech, do Hipocentra Pá-Ja.  Jako plnokrevník byl na vnější podněty mnohem citlivější než příslušníci dalších plemen a tato přednost vyhovovala určité skupince pacientů z řad skoliotiků nebo se sterilitou bojujících žen.

NEON - obrázek

NEON - obrázek

Shetlandský pony

Otec:

Matka:

Narozen: 2.4.2000

 

Neonek se osvědčil při vožení dětí do 40 kg s poruchami učení  a chování. V srpnu 2006 se ho někdo pokusil otrávit, ale k radosti všech se uzdravil a dnes opět pracuje. A nejenom to, je to čertovo kvítko v koňském kožichu. Nechybí u žádného průšvihu – rád utíká z výběhu a v krátké době to naučil i další koně, když na sebe chce upozornit, tak mu nedělá problém návštěvě třeba vypít kávu nebo sníst opečeného buřtíka a nebo po areálu a širokém okolí roztahat odpadky určené na vynesení… Přes jedinou noc dokázal zdemolovat vše, co bylo v hale – rozházet fixy a obrázky, strhnout a rozdupat klece s hlodavcemi a to jenom proto, aby se dostal na pár stébélek sena, které měla zvířátka jako podestýlku. U nás platí, že ten, kdo dokáže při ježdění uvést Neona, je hotový jezdec…

ZOREK - obrázek

ZOREK - obrázek

Welsh Part Bred

Otec:

Matka:

Narozen: 28.3.2001

 

Zorek do Hipocentra přišel téměř souběžně s Karibem a na svoji nelehkou úlohu se připravoval od malička. Také on výcvik na svoje budoucí „zaměstnání“ zvládl výborně. Pracuje s neurologickými a ortopedickými dětskými pacienty. Je milý a velmi citlivý a především profesionál – spolehlivě například dokáže rozpoznat blížící se epileptický záchvat klienta.

Nový příspěvek - obrázek

Nový příspěvek - obrázek

Český teplokrevník

Otec: 211Biskaj lib.

Matka: VC423 - Dina

Narozen: 1985 (+ 2007)

 

Karib byl úplně prvním koněm a do Hipocentra se dostal až jako dvanáctiletý a navíc ne zcela zdravý. Dostalo se mu veškeré péče a do roka byl z něho chlapík. Pomáhal především neurologickým a ortopedickým pacientům.

Ale osud k němu nebyl vždycky tak nakloněný jako ve Stanovicích. Nejprve se věnoval sportování v JK Stará Role, s několika stálými jezdci se dostal k čistě absolvovaným parkurům stupně "L". Díky jeho vyrovnané povaze byl zároveň dobrým učitelem mladých jezdců.  "Hamtalák", jak byl kvůli zvláštnímu postoji přezdíván, se neztratil ani na drezúrním obdélníku. Dokonce některé výsledkové listiny tehdejších okresních a oblastních přeborů dorostu obsahovaly jeho jméno. Jenže síly k závodění mu pomalu ubývaly a když bylo Karibovi deset let, začal se kromě rozšiřující se podotrochlózy stále častěji připomínat jeho úhlavní nepřítel z mládí – astmatické záchvaty. Pobyt ve stáji se pro něho stával utrpením a tak se začátkem září roku 1998 přestěhoval nedaleko Karlových Varů, do míst s krásnou přírodou, kde mu bylo umožněno volné ustájení po celý rok, bez ohledu na počasí. Jak to tak bývá, po nějakém čase i on doplatil na problémy stávající majitelky a čekal ho dost lítostivý osud. Smutná cesta do míst, odkud není návratu... Štěstěna ale přece jenom stála na Karibově straně a tak se po nepříjemných zdlouhavých tahanicích ocitnul v Hipocentru. Stal se respektovaným "šéfem" celého stádečka a brzy se za pomoci Pavlínky naučil všemu, co kůň na hipoterapii potřebuje – význam nejrůznějších dotyků po celém těle, odhadnout fyzickou i psychickou průpravu malého pacienta a okamžitě se mu přizpůsobit. Stal se z něho natolik zdatný "profesor", že dokázal vytušit blížící se epileptický záchvat pacienta a včas na něho upozornil. V tomto krásném poslání se uplatnil sedm let. Sedm let plných stoprocentního nasazení a také v zavalení lásky a obdivu. Do koňského nebíčka odešel na Velikonoční pondělí roku 2007. Předčasně, náhle a tiše, jenom ve společnosti svých věrných čtyřnohých kamarádů. Nesmutnili jenom lidé. Gordon, kterého s Karibem pojilo nejsilnější pouto, se odpojil od stáda, jako kdyby se odmítal smířit s kamarádovým odchodem. 

2
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
Editace stránek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one