člen České hiporehabilitační společnosti
FARAON - obrázek

FARAON - obrázek

Fríský kůň

Otec:

Matka:

Narozen: 2000  (+ 6.3.2012)

Krasavec mezi krasavci - to naše černá perla, valášek Faraon, reprezentující královské plemeno fríských koní. Postupně nás ale přesvědčil, že výstavy ani závody mu k srdci nepřirostly, nejraději o svoji srst pečuje válením.

Kdo je Faraon?

Fríský kůň, jehož domovinou je oblast Fríska na severu Holandska. Krev frísanů koluje např. v žilách oldenburských či shirských koní nebo britských poníků. Původně to byli vojenští koně, později byli pro svou výdrž, ochotu, učenlivost, skromnost a sílu používáni také v zemědělství. Jsou to skvělí a vyhledávaní kočároví koně, pro svou pohyblivost a temperament se velmi cení jako drezurní nebo cirkusoví koně. Přes svou výjimečnost fríský kůň na počátku 20.století téměř vyhynul! V roce 1913 zbyli ve Frísku jen 3 hřebci. Plemeno zachránila druhá světová válka, kdy měli holandští zemědělci nedostatek vozidel i pohonných hmot, a proto se museli vrátit ke koním. Krize z 60.let byla úspěšně překonána a chov fríských koní se rozšířil prakticky do celého světa. Svaz chovatelů fríských koní získal v roce 1954 titul "Královský".

Dnešní fríský kůň je vždy vraník a v kohoutku měří v průměru 152 cm. Hlava je dlouhá s inteligentní výrazem a vyjadřuje veselou, ochotnou a milou povahu, uši krátké. Dobře stavěné tělo s válcovitým trupem je kompaktní a plece s plochým, oblým kohoutkem jsou mohutné, ideálně přizpůsobené pro práci v zápřeži. Linie krku a hřbetu dělá z fríse ideálního kočárového koně. Záď má charakteristický strmý sklon, ocas je poměrně nízko nasazen. Nohy jsou silné a mají velmi čisté a velké klouby. Krátké zadní nohy vynikají silou. Typickým znakem plemene jsou rousy na spodní části končetin. Hříva, ocas a rousy jsou husté a bujné.

Rozloučení s Faraonem v sekci: INFO V OBRAZECH

07.04.2010 08:04:32
hipopaja
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
Editace stránek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one