člen České hiporehabilitační společnosti
Lucy nás opustila - obrázek

Lucy nás opustila - obrázek

19.prosince 2012 v ranních hodinách dotlouklo srdíčko naší miloučké černé poničky LUCINKY. Lucinka byla původně zakoupená jako náhrada za nemocného Neonka a po dobu jeho léčby ho skvěle zastoupila. Děti v ní našly skvělého kamaráda na vožení i ošetřování. Měla úžasnou povahu – hodná, přátelská, trpělivá a navíc měla krásný kukuč, kterému nikdo nedokázal odolat. Letos v dubnu sice oslavila již 20. narozeniny, ale stále působila mladistvě a energii by mohla rozdávat ve velkém. Zdravíčko ji zradilo až v tento pochmurný předvánoční den. Nám všem, dětem i dospělým, bude strašně moc chybět, dokázala si během krátké chvíle získat přízeň každého návštěvníka Hipocentra.

Vzpomínkové album

http://laurena.rajce.idnes.cz/LUCY_30.4.1992_-_19.12.2012

Seminář s Katkou Santarovou 10.-11.11.2012 - obrázek

Seminář s Katkou Santarovou 10.-11.11.2012 - obrázek

V letošním roce jsme začali spolupracovat s další známou osobností, která se zabývá vzájemnou komunikací mezi člověkem a koněm. Katka Santarová ze Statku Petrovice na Blatensku má bohaté zkušenosti s prací kolem tzv. problémových koní. Jejich duši jezdí léčit (a lidi kolem nich učit správnému přístupu k nim) nejenom po naší republice, ale také např. do Irska či Polska. Dvoudenního kurzíku (práce na ruce i v sedle) se tentokrát zúčastnil pouze náš tým: Pája (Magnum), Klárka (Stripe), Terezka (Gordon), Adélka (Kevin) a mladé frekventantky Simča a Viktorka (Blesk).

 

Fotogalerie: 

http://laurena.rajce.idnes.cz/Hipocentrum_Pa-Ja_Seminar_s_Katkou_Santarovou_10.11.2012/

Halloween 3.11.2012 - obrázek

Halloween 3.11.2012 - obrázek

Čarodějky a čarodějové na koních i na koštěti se u nás sešli v sobotním odpoledni, aby si společně užili Halloween. Naše rajťačky Pája (Magnum), Klárka (Stripe), Adélka (Kevin), Lea (Gordon) a Terezka (Blesk) návštěvníkům předvedly ukázku práce s koňmi, ale také zavedly průvod odvážlivců na tajemnou cestu kolem hřbitova, kde za tmy vylézala záhrobní strašidla. Pro takové, kteří se nechtěli bát a zůstali v bezpečí Hipocentra, byla v kryté hale připravena zajímavá lákadla – keramická a umělecká dílna, ve které si každý mohl vyrobit nějaký dáreček a odnést domů. Nechybělo chutné občerstvení a něco málo na zahřátí, ani tradiční výstavka fotografií.

Fotogalerie: 

http://laurena.rajce.idnes.cz/Hipocentrum_Pa-Ja_Halloween_3.11.2012

Seminář horsemanshipu 20.-21.10.2012 - obrázek

Seminář horsemanshipu 20.-21.10.2012 - obrázek

Letošní poslední kurz se Zuzkou Prokopovou, kterou doprovázel stále usměvavý a dobře naladěný Pavlík Čech se svou technickou aparaturou, se opět vydařil. A nejen díky nádhernému slunečnému počasí. Tentokrát se dostavilo kromě našich koní a lidí také více „neokoukaných“ zájemců. Krásně se předváděl mladý hnědák plemene P.R.E. Bonn z Rosnic, který byl jasným příkladem, že se během dvou dní může z rozverného a drzého koně stát jedinec, který respektuje člověka a rád s ním spolupracuje.

Fotogalerie: 

http://laurena.rajce.idnes.cz/Hipocentrum_Pa-Ja_seminar_horsemanship_rijen_2012/

a www.cuwait.rajce.net

Zářijové akce 2012 - obrázek

Zářijové akce 2012 - obrázek

Poslední zářijový víkend rozšířený o volný pátek na svátek sv.Václava jsme si náležitě užili. Nejprve jsme si zafandili na dostizích ve Dvorech, kde jsme mezi sebou soutěžili, kdo uhádne více vítězů. Odpoledne se vydařilo a vůbec nám nevadilo, že někteří naši favorité doběhli do cíle až na konci pole. V sobotu jsme jeli na westernové hobby závody do Rudolce u Sokolova k Aleně Buriánkové, která se svým týmem opět připravila zajímavé soutěže a záludné úkoly. Skvěle se vedlo Klárce Procházkové se Stripem, obsadili 1. místo v soutěži „Trail děti“. Dobré umístění vybojovala Pája s Magnumem, která jela všechny soutěže („Trail děti“, „Trail“, „Open“, „Barely“, „Pleasure“). Zkušenosti sbírala Kristýna Floriánová s Bleskem a Kevinem, o kterého se střídala s Adélkou Orctovou. V neděli už na všechny závodnice čekal Veřejný trénink v Kolové – jízda zručnosti a parkur.

Fotografie:

Dostihy Dvory a závody v Rudolci a Kolové:

www.cuwait.rajce.net

http://laurena.rajce.idnes.cz/Hipocentrum_Pa-Ja_fotky_od_nasich_pratel

Závody Kolová:

http://laurena.rajce.idnes.cz/Verejny_trenink_Kolova_30.9.1012/

Letní tábor 2.-7.7.2012 - obrázek

Letní tábor 2.-7.7.2012 - obrázek

Parta malých i velkých dětí a dorostu si užila tradičního letního tábora mezi zvířátky a při dobré náladě. Každý den měli připravený nějaký zajímavý program – jízdu na koni, ošetřování zvířátek v minizoo, bobříka odvahy (tomu dopomohla příroda četnými bouřkami a lijákem), opékání buřtíků, zatančili si zumbu a pořádně si zařádili v bazénu a na trampolíně. Naši táborníci se sice už rozjeli domů a za dalším prázdninovým dobrodružstvím, ale my se už nyní na ně těšíme. Takže AHOJ v příštím roce.

Fotogalerie:  

http://laurena.rajce.idnes.cz/Hipocentrum_Pa-Ja_tabor_4.7.2012

Seminář o horsemanshipu 23.-24.6.2012 - obrázek

Seminář o horsemanshipu 23.-24.6.2012 - obrázek

Příjemné počasí a příjemná atmosféra – to byly společníci druhého letošního kurzíku se Zuzkou Prokopovou. Kromě našich koní se ho zúčastnily kobylky Queen Of Beauty a Terezka z Dražova a kobylka z Ranče Vránov u Sokolova, kterou Verča Fazekašová připravuje na závody v enduranci (vytrvalostní ježdění). Řady diváků doplnili Láďa a Stáňa Kindlovi z jízdárny Rosnice, kteří chtěli získat tipy k přípravě jejich mladého hnědého andaluzana. U většiny dvojic se řešilo zjemnění pomůcek a zklidnění impulsivního koně tak, aby jeho energie byla efektivně využita. Důraz kladla Zuzka na ohýbání a stranové cviky (překroky přes kavaletu).

 

Fotogalerie:

http://laurena.rajce.idnes.cz/Hipocentrum_Pa-Ja_Kurz_se_Zuzkou_Prokopovou_24.6.2012

Sranda závody 16.6.2012 - obrázek

Sranda závody 16.6.2012 - obrázek

Slunečné počasí bylo v sobotu více než příjemnou kulisou sportovně zábavní akce, kterou pro klienty a přátele připravilo naše Hipocentrum. Při neoficiálních závodech tvořených soutěžemi, které prověřily odvahu, mrštnost a zručnost nejmladších i zkušenějších jezdců, vládla skvělá nálada a uvolněná atmoféra. Koně a poníci - naši, z Kolové a Dražce předvedli, že umí léčit nejenom lidské tělo, ale také duši. Dokázali totiž na tvářích svých jezdců vykouzlit šťastný úsměv. Vybrat jednoho vítěze z více než dvaceti startujících bylo nad síly poroty, a tak si blýskavé pohárky a čestné ceny odnesli všichni. Mezi zkušenějšími jezdci své závodní ambice ve westernových soutěžích potvrdila vítězná PAVLÍNKA UHLÍŘOVÁ s MAGNUMEM.

Pestrý program doplnilo vystoupení kouzelníka Kamila Burdy a břišních tanečnic, malování na obličej tety Jarmily, prodejní výstava keramiky Lenky Richterové, výstavka fotografií ze života zvířat a dětský koutek Království pohádek. V anketě Koníkyáda a Voříškyáda zvolili diváci nejhezčím koněm medově zbarveného STRIPA (druhý Blesk, třetí byly shodně kobylky z Kolové) a mezi pejsky získal největší sympatie kříženec VENDELÍN (druzí byli dvě slaďoučká štěňátka labradorů a třetí Bernie).

Děkujeme všem za velkou účast, pomoc, sponzorské dary i vynikající dobrůtky….

Fotogalerie: 

Soutěže v sedle:

http://laurena.rajce.idnes.cz/Hipocentrum_Pa-Ja_Sranda_zavody_16.6.2012

Doprovodný program:

http://laurena.rajce.idnes.cz/Hipocentrum_Pa-Ja_Sranda_zavody_16.6.2012_-_doprovodny_program

Hobby závody Rudolec 5.5.2012 - obrázek

Hobby závody Rudolec 5.5.2012 - obrázek

Na rudolecké farmě se koná spousta zajímavých akcí a tak jsme se na „Přátelské sranda závody“ zaměřené na westernové disciplíny vypravili i my – Pavlínka Uhlířová s Magnumem a Jirka Štefl s Bleskem. Oba jezdci absolvovali po boku zkušených cuttingových specialistů v čele s Ladislavem Buriánkem a jeho ohnivým plemenným hřebcem Smoot Cool Cat trail (škoda, že ani jednomu úplně nevyšlo překračování kavalety ve čtverci nebo otevírání/zavírání branky, zato přechod plachty dokonalý), slalom (tady se prostě nedá porovnávat mrštnost quarter horse a třeba našeho huculka… ale bavilo to oba naše koníky i jezdce) a štafetu. Při té jsme se nejvíce nasmáli, protože jeden jezdec měl popsat pohádku nebo večerníček tak, aby ten druhý poznal název. Oba naši jezdci reagovali bystře a Pavlínka s Magnumem se v této soutěži umístila na krásném 3.místě! Jirka dostal od ředitelky závodů Aleny Buriánkové zase ocenění za skvělou pomoc při stavění trati. Děkujeme za skvělou reprezentaci!

Fotogalerie: 

http://laurena.rajce.idnes.cz/Hobby_zavody_Rudolec_5.5.2012_Trail_deti_a_ml.kone/

http://laurena.rajce.idnes.cz/Hobby_zavody_Rudolec_5.5.2012_Trail/

http://laurena.rajce.idnes.cz/Hobby_zavody_Rudolec_5.5.2012_Slalom/

http://laurena.rajce.idnes.cz/Hobby_zavody_Rudolec_5.5.2012_Stafeta/

http://laurena.rajce.idnes.cz/Hobby_zavody_Rudolec_5.5.2012_ze_zakulisi/

Seminář s Jeffem Fosterem Rudolec 28.4.2012 - obrázek

Seminář s Jeffem Fosterem Rudolec 28.4.2012 - obrázek

„Zdravé jádro“ našeho týmu se v sobotu 28.dubna vydalo na LA Farmu Rudolec nedaleko Sokolova. Hanka, Pája, Klárka, Jirka s Mackem a Orctovci chytali nové vědomosti z kurzu, jehož obsahem byla ukázka práce s koňmi vedená americkým trenérem Jeffem Fostrem. Do češtiny překládala Gábina Valeriánová ze Stráně.

Fotografie, jejichž autory jsou Marcela Doležalová a Jirka Štefl, najdete v albu č.75:

http://laurena.rajce.idnes.cz/Hipocentrum_Pa-Ja_fotky_od_nasich_pratel

Seminář o horsemanshipu 21.-22.4.2012 - obrázek

Seminář o horsemanshipu 21.-22.4.2012 - obrázek

O prvním letošním kurzíku se Zuzkou Prokopovou na téma mezidruhové komunikace se většina účastníků vyjádřila tak, že byl jedním z vůbec nejlepších, které se u nás konaly. Kromě našich koníků se ho opět zúčastnily i kobylky Queen Of Beauty a Terezka ze sousedství. Tak jako pokaždé se opakovaly již věci naučené z dřívějška, ale na řadu přišly také nové věci. Pája s Magnumem zkoušela ohýbání ze země i ze sedla a uvolňování. Klárka se s Karlíkem snažila o respektování osobního prostoru a odstraňování neustálého oždibování, kterému Karlík v poslední době přišel na chuť. Na lonži zkoušeli změnu směru. Karlík z práce moc nadšený nebyl a občas využil Klárčiny nepozornosti a snažil se o únik. Nezapomněl předvádět své cirkusové kousky, jako např. stavění na zadních. Adélka s Tondou v kruhovce nacvičovala odstranění obav z biče a na lonži zkoušela náznaky na změnu směru. Lucka s Gordíkem pilovali ohýbání a pracovali na odstranění nešvaru, kterým bylo zmenšování obdélníku ve cvalu. Jirka s Bleskem zkoušeli dovnitř záď a couvání bez otěží. A na konec to nejlepší …. holky si nejvíce pochvalovaly vynikající obědy….

Foto v albu č.75: http://laurena.rajce.idnes.cz/Hipocentrum_Pa-Ja_fotky_od_nasich_pratel

Velikonoční povídání 2012 - obrázek

Velikonoční povídání 2012 - obrázek

V pátek 30. března 2012 jsme si dali s přáteli dostaveníčko a povídali o Velikonocích.

Lektorky Lenka, Věra a Jarmila, kterým tímto mockrát děkujeme, s námi vyráběly velikonoční výzdoby z přírodního materiálu a keramiky, pletli jsme pomlázky, pochutnali si na výborných koláčcích. Pája na Magnumovi a Klárka na Stripovi si připravily ukázku drezúrní úlohy „pas de deux“. I přes nepříznivé počasí, které nás zahnalo do haly, jsme prožili příjemné odopoledne plné smíchu a zábavy.  

Fotky z akce:

http://laurena.rajce.idnes.cz/Velikonocni_setkani_v_Hipocentru_Pa-ja_30.3.2012

Vánoční posezení 2011 - obrázek

Vánoční posezení 2011 - obrázek

V pátek 16. prosince jsme pro své klienty a přátele připravili tradiční předvánoční setkání. Malí i velcí si společně s Mikulášem, krásně nastrojenými čertíky i andílky zazpívali koledy pod rozsvíceným stromečkem, pod kterým na dětské návštěvníky čekaly dárečky. Dobrou náladu a příjemnou atmosféru nepokazilo ani nepříznivé počasí. Děkujeme všem, kteří k nám v tom nečase přijeli. A velké poděkování za přípravu celé akce patří především Jirkovi Šteflovi. Zhostil se jí totiž na výbornou!

 

Fotogalerie:

http://laurena.rajce.idnes.cz/Hipocentrum_Pa-Ja_Mikulas_16.12.2011

Hobby závody 3.9.2011 - obrázek

Hobby závody 3.9.2011 - obrázek

… Fyzické útrapy nejsou jedinou oblastí, kvůli které k nám více jak stovka zájemců o hipoterapii jezdí. Kůň svou přirozenou autoritou a reakcemi evokuje a koriguje psychické a fyzické symptomy vyvolané duševními chorobami. Je využíván k nápravě chování a sociálních vztahů dětských a dospělých klientů. Dospělé mentálně retardované osoby s ukončeným vývojem kůň motivuje k větší psychické, motorické a emocionální aktivitě. Jízda na koni předchází civilizačním chorobám. Z tohoto důvodu  v našem Hipocentru najdete jezdeckou školičku přístupnou dětem od 3 let s individuálním přístupem ke každému jezdci. Koně a poníci pomáhají svým mladým jezdcům pochopit krásu a důležitost vzájemného partnerství. Přirozenou cestou. Získáním důvěry i respektu na obou stranách. Takový je smysl práce s dětmi. Přesvědčil se o tom každý návštěvník, který v sluncem zalitou první zářijovou sobotu přišel fandit třicítce soutěžících při hobby závodech. Stezku odvahy protkanou spoustou záludných úkolů nejlépe zvládla v kategorii malých jezdců Sandra Rybáková na kobylce Lucy a mezi většími dětmi Helena Halámková se Stripem. Velký potlesk i obdiv diváků si vysloužila nejmladší účastnice, teprve šestnáctiměsíční Barborka Volencová, jíž do cíle spolehlivě dovezl strakatý poník Neon. Zkušenější jezdci překonávali parkur. Po jeho bezchybném absolvování a v nejrychlejším čase zvítězila Pavlína Uhlířová v sedle Magnuma. Rozdávaly se i další ceny. Titul „Skokan roku“ pro jezdce, který prokázal největší výkonnostní vzestup, putoval Klárce Procházkové. „Běhnou roku“, čili nejlepšího, nejvýkonnějšího a nejvytrvalejšího vodiče závodících koní, porota ohodnotila Jiřího Štefla. V doprovodném programu nechybělo vystoupení orientálních tanečnic pod vedením lektorky Jany Zelené, malování na obličej, sladké dobrůtky, prohlídka místní minizoo a výstavka fotografií s koňskou tématikou. Vydařená zábavně-sportovní akce se uskutečnila za přispění Karlovarského krajského úřadu. Všem účastníkům věnovaly pěkné dárečky Nemocnice Ostrov, Jana Horse a Obecní úřad Stanovice.

 

Fotogalerie – stezka odvahy a rychlosti (malí):

http://laurena.rajce.idnes.cz/Hipocentrum_Pa-Ja_hobby_zavody_3.9.2011_1.cast/

Fotogalerie – parkur a doprovodný program:

http://laurena.rajce.idnes.cz/Hipocentrum_Pa-Ja_hobby_zavody_3.9.2011_2.cast

 

Letní tábor 2011 - obrázek

Letní tábor 2011 - obrázek

Letošní tábor přilákal opět maximální počet zájemců a ti se určitě nenudili. Každý den na ně čekal zajímavý program. Při keramice modelovali přívěsky, většinou hlavy koní. Jak? Třeba hříva vznikla tím, že měkkou hlínu protlačili přes mačkač na česnek a nabarvili. U táboráku voněly opečené buřty, jablka nebo brambory. Všichni byli také moc spokojeni se stravováním. Nechyběl ani bobřík odvahy (setkání s pasoucími se kravičkami), večerní romantické vyjížďky kolem přehrady. Své umělecké dovednosti předváděli malování na živé koně. Na dřevěných šablonách určovali různé symboly (ty značily např. spolupráci, inteligenci, bohatství, lásku, porozumění) a na korálkách a mušličkách se učili, jaký mají význam (živly – voda, vzduch, oheň, země…). Holky asi nebyly moc  rády, když hasiči naplnili nádrž vodou, protože kluky nenapadlo nic lepšího, než je tam všechny naházet. Ale pozor, k zábavě patřilo také vzdělávání. Na kurzu angličtiny se totiž nesmělo promluvit česky. Děti se v cizím jazyce představovali, pojmenovávaly zvířata, barvy koní atd. Ti starší se v angličtině učili anatomii koní. Na své si přišli také milovníci pejsků – ti předváděli tzv. „opičí dráhu“, nechybělo ani zkoušení základní poslušnosti a ovladatelnosti, chození na vodítku. To se jistě hodí každému, kdo má doma vlastního pejska. Instruktory byli pod vedením Petry Sládkové Amor, Apollo a Monty. Jedním z největších zážitků byla určitě pravá bojovka – půlnoční zahánění koní z výběhu před blížící se bouřkou.

Fotogalerie:

http://2mk.rajce.idnes.cz/Hipocentrum_Pa-Ja_letni_tabor_7.7.2011    

http://2mk.rajce.idnes.cz/Hipocentrum_Pa-Ja_letni_tabor_8.7.2011

Seminář horsemanshipu 25.-26.6.2011 - obrázek

Seminář horsemanshipu 25.-26.6.2011 - obrázek

Opět nás navštívila Zuzka Prokopová, aby si s námi zopakovala některé cviky z předchozího kurzíku a naučila nás také nové potřebné "fígle", jak s koníky pracovat a tím jim život po našem boku udělat co nejpříjemnější.

Fotogalerie:

http://laurena.rajce.idnes.cz/Hipocentrum_Pa-Ja_seminar_horsemanshipu_26.6.2011

Víkend s angličtinou - obrázek

Víkend s angličtinou - obrázek

10. a 11.června 2011 si v našem areálu daly dostaveníčko děti ze školky v Otovicích. Pestrý program, ve kterém nechyběla výuka angličtiny formou zábavné hry, modelování, malování, mazlení se zvířátky ani svezení na koni, se všem moc líbilo. Těšíme se, že v podobých akcích budeme pokračovat.

Fotogalerie:

http://laurena.rajce.idnes.cz/Hipocentrum_Pa-Ja_vikend_s_anglictinou_-_skolka_Otovice_10._a_11.6.2011/

 

 

 

Seminář 28.-29.5.2011 - obrázek

Seminář 28.-29.5.2011 - obrázek

Máme za sebou první letošní kurzík na téma horsemashipu, který vedla Zuzka Prokopová. Kromě našich koníků se ho tentokrát zúčastnili také tři „přespolní“. Zopakovali jsme si základní věci (kdo by řekl, jak obtížné je správné vodění koní, že???) a přiučili novinky ze země i ze sedla. Jako pokaždé skvělá atmosféra a zábava, hojná návštěvnost a příjemné počasí.

Fotografie:

http://laurena.rajce.idnes.cz/Hipocentrum_Pa-Ja_seminar_se_Zuzkou_Prokopovou_28.5.2011/

http://laurena.rajce.idnes.cz/Hipocentrum_Pa-Ja_seminar_se_Zuzkou_Prokopovou_28.5.2011_Queen_Of_Beauty/

http://laurena.rajce.idnes.cz/Hipocentrum_Pa-Ja_seminar_se_Zuzkou_Prokopovou_28.5.2011_Terezka/

http://laurena.rajce.idnes.cz/Hipocentrum_Pa-Ja_seminar_se_Zuzkou_Prokopovou_28.5.2011_hoste/

Keltské slavnosti 30.4.2011 - obrázek

Keltské slavnosti 30.4.2011 - obrázek

V sobotu 30.dubna 2011 jsme se místo sletu čarodějnic zúčastnili tradičních keltských slavností pod hradem Andělská Hora. Lucy a Stripe trpělivě několik hodin vozili nadšené děti.

Fotogalerie:

http://laurena.rajce.idnes.cz/Hipocentrum_Pa-ja_keltske_slavnosti_Andelska_Hora_30.4.2011/

Vánoční setkání přátel 10.12. 2010 - obrázek

Vánoční setkání přátel 10.12. 2010 - obrázek

V předvánoční atmosféře plné pohody, souznění a porozumění, se neslo Vánoční setkání přátel našeho Hipocentra. Jako každý rok jsme připravili zábavní program pro klienty a členy jezdecké školičky a jejich rodinné příslušníky. Vesnicí se na koních projel Mikuláš (Jirka na Bleskovi), čert (Pája na Magnumovi) a andílek (Klárka na Stripovi). Poté u stromečku rozdali dárky všem rozesmátým dětem. Dobrou a uvolněnou náladu pozdního zasněženého odpoledne znásobila chutným občerstvením firma Easy Food pana Krajči a malí i velcí si společně s amatérským hudebním souborem zazpívali koledy. Z haly se ozýval roztomilý dětský smích. Za tichého doprovodu padajících sněhových vloček. Setkání u stromečku a v přítomnosti zvířátek splnilo svůj účel. Je totiž velice důležité, aby se dva rozdílné světy, tedy svět zdravých a nemocných, potkávaly a neustále prolínaly.

Díky takovému setkávání dětí zdravých s dětmi s mentálními a fyzickými potížemi mohou rodiče lépe porovnávat, sdělovat si své poznatky, pomoci si nebo se podpořit. Postižené děti mají vedle svých zdravých vrstevníků snadnější integraci v běžném kolektivu. Obě skupiny taková zkušenost velice kladně motivuje. Náš tým se těší na další podobné setkání!

 

Fotogalerie:

http://laurena.rajce.idnes.cz/Hipocentrum_Pa-Ja_Vanocni_setkani_pratel_10.12.2010/

Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
Editace stránek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one